انهار
انهار
مطالب خواندنی

احکام بعد از مرگ

بزرگ نمایی کوچک نمایی

(مسأله 541) بعد از مرگ مستحبّ است دهان میّت را، هم بگذارند که باز نماند و چشمها و چانه میّت را ببندند1 و دست و پای او را دراز کنند2 و پارچه ای روی او بیندازند (واگر شب مرده است، در جایی که مرده، چراغ روشن کنند3) و برای تشییع جنازه او مؤمنین را خبر کنند4 و 5 در دفن او عجله نمایند، ولی اگر یقین به مردن او ندارند، باید صبر کنند تا معلوم شود6 و نیز اگر میّت حامله باشد و بچه در شکم او زنده باشد7، باید به قدری دفن را عقب بیندازند که پهلوی چپ او را8 بشکافند  و طفل را بیرون آورند و پهلو را بدوزند9.

این مسأله در رساله آیت الله بهجت نیست.

1- خوئی، گلپایگانی، صافی، سیستانی، زنجانی، تبریزی، وحید: بعد از مرگ مستحبّ است چشمها و لبها و چانۀ میّت را ببندند...

سبحانی: بعد از مرگ مستحبّ است چشمها وچانۀ میّت را ببندند...

مظاهری: بعد از مرگ مستحبّ است دهان و چشمهای میّت را ببندند...

2- اراکی: بعد از مرگ مستحبّ است دهان میّت و همچنین چشم او را هم بگذارند که باز نماند و چانه میّت را ببندند و پای او را دراز کنند ودستهای او را در کنار پهلوهایش دراز کنند...

3- [قسمت داخل پرانتز در رساله آیت الله مکارم نیست]

4- مکارم: [و] تا وقتی از محل مردن حرکت نداده اند رو به قبله باشد...

5- گلپایگانی، صافی: و در تشییع، آداب اسلام را رعایت کنند و از شرکت بانوان در تشییع که مکروه است مخصوصاً حرکت آنان جلوتر از مردان آن هم با مظاهر غیر اسلامی جلوگیری نمایند و منظره  عبرت آور تشییع جنازه را به معصیت و تشّبه به عادات و رسوم کفّار که حاکی از عدم استقلال فکری و نفوذ بیگانگان است آلوده  نکنند و اجازه ندهند  که آداب و رسوم مخالفین اسلام به اجتماع مسلمین راه پیدا کند. چه خوب است که مسلمین برای حفظ سنن مذهبی و استقلال فکری خود در همه شئون، روش اولیاء اسلام علیهم السلام را سرمشق قرار دهند و از عواقب وخیم تشبه به بیگانگان بپرهیزند و نیز مستحبّ است...

6- مکارم: تا کاملاً معلوم شود...

7- مکارم: یا احتمال زنده بودن او را بدهند، باید پهلوی چپ او را بشکافند و طفل را بیرون آورند، سپس پهلو را بدوزند و چنانچه دسترسی به اهل اطلاع بوده باشد این کار را زیر نظر آنها انجام دهند.

8- زنجانی: شکم او را...

سیستانی: پهلوی او را...

9- زنجانی: شکم او را بدوزند.

مظاهری: باید بچه را از شکم او بیرون بیاورند و او را دفن کنند.

وحید: و بهتر آن است که برای بیرون آوردن طفل پهلوی چپ او را بشکافند.

سبحانی: باید (به تفصیلی که در مسأله 627 آمده) بشکافند  و طفل را بیرون آورند و پهلو را بدوزند.

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

ویژه نامه ماه مبارک رمضان


پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -