انهار
انهار
مطالب خواندنی

احکام بعد از مرگ

بزرگ نمایی کوچک نمایی

(مسأله 541) بعد از مرگ مستحبّ است دهان میّت را، هم بگذارند که باز نماند و چشمها و چانه میّت را ببندند1 و دست و پای او را دراز کنند2 و پارچه ای روی او بیندازند (واگر شب مرده است، در جایی که مرده، چراغ روشن کنند3) و برای تشییع جنازه او مؤمنین را خبر کنند4 و 5 در دفن او عجله نمایند، ولی اگر یقین به مردن او ندارند، باید صبر کنند تا معلوم شود6 و نیز اگر میّت حامله باشد و بچه در شکم او زنده باشد7، باید به قدری دفن را عقب بیندازند که پهلوی چپ او را8 بشکافند  و طفل را بیرون آورند و پهلو را بدوزند9.

این مسأله در رساله آیت الله بهجت نیست.

1- خوئی، گلپایگانی، صافی، سیستانی، زنجانی، تبریزی، وحید: بعد از مرگ مستحبّ است چشمها و لبها و چانۀ میّت را ببندند...

سبحانی: بعد از مرگ مستحبّ است چشمها وچانۀ میّت را ببندند...

مظاهری: بعد از مرگ مستحبّ است دهان و چشمهای میّت را ببندند...

2- اراکی: بعد از مرگ مستحبّ است دهان میّت و همچنین چشم او را هم بگذارند که باز نماند و چانه میّت را ببندند و پای او را دراز کنند ودستهای او را در کنار پهلوهایش دراز کنند...

3- [قسمت داخل پرانتز در رساله آیت الله مکارم نیست]

4- مکارم: [و] تا وقتی از محل مردن حرکت نداده اند رو به قبله باشد...

5- گلپایگانی، صافی: و در تشییع، آداب اسلام را رعایت کنند و از شرکت بانوان در تشییع که مکروه است مخصوصاً حرکت آنان جلوتر از مردان آن هم با مظاهر غیر اسلامی جلوگیری نمایند و منظره  عبرت آور تشییع جنازه را به معصیت و تشّبه به عادات و رسوم کفّار که حاکی از عدم استقلال فکری و نفوذ بیگانگان است آلوده  نکنند و اجازه ندهند  که آداب و رسوم مخالفین اسلام به اجتماع مسلمین راه پیدا کند. چه خوب است که مسلمین برای حفظ سنن مذهبی و استقلال فکری خود در همه شئون، روش اولیاء اسلام علیهم السلام را سرمشق قرار دهند و از عواقب وخیم تشبه به بیگانگان بپرهیزند و نیز مستحبّ است...

6- مکارم: تا کاملاً معلوم شود...

7- مکارم: یا احتمال زنده بودن او را بدهند، باید پهلوی چپ او را بشکافند و طفل را بیرون آورند، سپس پهلو را بدوزند و چنانچه دسترسی به اهل اطلاع بوده باشد این کار را زیر نظر آنها انجام دهند.

8- زنجانی: شکم او را...

سیستانی: پهلوی او را...

9- زنجانی: شکم او را بدوزند.

مظاهری: باید بچه را از شکم او بیرون بیاورند و او را دفن کنند.

وحید: و بهتر آن است که برای بیرون آوردن طفل پهلوی چپ او را بشکافند.

سبحانی: باید (به تفصیلی که در مسأله 627 آمده) بشکافند  و طفل را بیرون آورند و پهلو را بدوزند.

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -