انهار
انهار

پاسخ به احکام

چند تذکر قبل از ارسال سوال:

کاربر گرامی، قبل از تکمیل فرم ارسال سوالات شرعی، لطفا موارد زیر را در نظر داشته باشید.

 1. فقط سؤال از احکام ارسال کنید و قبل از ارسال سؤال؛ ابتدا به: «توضيح المسائل مراجع» يا «استفتائات مراجع» يا «آرشيو سؤالات احكام» یا «توضیح المسائل مرجع تقلیدتان» مراجعه کنيد اگر پاسخ خود را نیافتيد، آنگاه سؤالتان را ارسال كنيد بنابراین به سؤالهائی که پاسخ آن در رساله ها و بقیه کُتُب باشد پاسخگو نیستیم.
 2. البته پاسخ؛ فقط پاسخ مرجع تقلیدی هست که نام مبارکش در ذیل سؤال باشد که از رساله یا استفتائات و یا سایر کتب فقهی معظم له استفاده شده است؛ ولی اگر به هر دلیل؛ دسترسی یه منابع نداشته باشیم، پاسخ شفاهی دفتر مرجع محترم را می پرسیم و خدمت شما ارسال میکنیم.
 3. اگر پاسخ برخي از سؤالات به دليل مشكلات فني يا درج ايميل نادرست، برایتان ارسال نشد. با استفاده از کد رهگیری که بعد از ارسال درخواست برای شما ایجاد میشود، به جواب خود دسترسی پیدا کنید.
 4. حتمٱ فقط یک سؤال ارسال کنید و نه چند سؤال.
 5. حتماً فقط فتوای مرجعی را که از آن مرجع تقلید می کنید جویا شوید ولی اگر سؤالی به نام هریک از مراجع عظام تکرار و ارسال شود پاسخگوی هیچکدام نخواهیم بود.
 6. این سایت در حقیقت فقط منعکس کننده فتاوای مراجع عظام تقلید هست لذا لطفاً حتماً سؤالهای احکام شرعی ارسالی خود را کوتاه و گویا و شفاف با ذکر نام مرجع تقلید ارسال کنید.
 7. حتماً از ارسال سؤالات غیر احکام؛ مانند: سؤالات قرآنی، تربیتی، اعتقادی، تفسیری، تاریخی، تحقیقاتی، پژوهشی، حدیثی تعبیر خواب و... و نیز احکام و موضوعات تخصصی و منازعات خودداری کنید.
 8. پاسخ به سؤال {به شرط حیات و سلامتی} ممکن هست در همان لحظه ارسال سؤال باشد و اگر عذری باشد تا حداکثر 24 ساعت پاسخ ارسال می شود.

«سایت انهار» به سؤالات ذیل پاسخ نمی دهد:

 1. سؤالاتی با ادبیات و الفاظ نامناسب و خلاف اخلاق و مبتذل و جنسی و سؤالات موهن.
 2. سؤالات و راهنمائی در باره عقد موقّت دختر باکره (ولو رشیده!) و طلاق.
 3. سؤالاتی در باره حسابرسی خمس، اجازه مصرف و یا دستگردان و نیز تعیین مقدار دیه.
 4. سؤالات وسواسی، سؤالات فرضی و سؤالهای غیر محل ابتلا.
 5. سؤالاتی در باره معرفی اعلم.
 6. سؤالات طولانی، سؤالاتی از مباحث علمی و تخصصی و استدلالی احکام.
 7. سؤالاتی در باره اشخاص، گروهها، مسائل نزاعی، قضائی و سؤالاتی که پاسخ آن، موجب نزاع و اختلافات خانوادگی یا اجتماعی یا در تضاد با منافع کشور، منافع سیاسی یا منافع دینی یا برای سوء استفاده باشد.
«کاربران عزیز دقت بفرمائید:
اگر با پاسخگوئی به صورتی که ذکر شد موافق هستید جهت ارسال سؤال به سایت انهار، فرم زیر را تکمیل و ارسال بفرمائید ولی اگر موافق نیستید حتماً از ارسال سؤال خود داری فرمـائید».


اطلاعات شخصی شما نزد ما محفوظ می ماند
 • نمونه: test@example.com
 • پاسخ به ایمیل شما ارسال میگردد. درصورتیکه ایمیل خود را اشتباه وارد کنید، پاسخ برای شما ارسال نمیشود.

نام مرجع تقلیدی که در حال حاضر از ایشان تقلید میکنید را انتخاب نمائید.

CAPTCHA code
حروف تصویر بالا را در کادر زیر وارد کنید.
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -