انهار
انهار
مطالب خواندنی

فتاوای آیت الله العظمی شبیری زنجانی

بزرگ نمایی کوچک نمایی

مسأله 742- در زمان حضور امام عليه السلام واجب است انسان در روز جمعه بجاي نماز ظهر دو ركعت نماز جمعه بخواند، ولي در زمان غيبت حضرت – عجل الله تعالي فرجه الشريف – خواندن نماز ظهر در وقت امكان حضور در نماز جمعه با شرايط معتبر، خلاف احتياط است، همچنانکه اگر نماز جمعه خواند، باید بنابراختیاط به آن اکتفا نکرده بلکه باید نماز ظهر را هم بخواند.

مسأله 743- وقت نماز جمعه از اول ظهر است تا يك ساعت، و مراد از ساعت: يك دوازدهم روز است، بنابراين در فصول مختلف تغيير مي كند.

مسأله 996- در نماز جمعه  و در نماز ظهر روز جمعه ، مستحب است در ركعت اول بعد از حمد، سوره جمعه و در ركعت دوم بعد از حمد ، سوره منافقين بخواند، و اگر مشغول يكي از اينها شود، بنابراحتياط واجب نمي تواند آن را رها كند و سوره ديگر بخواند.

مسأله 997- اگر در نماز جمعه  و نماز ظهر روز جمعه از روي فراموشي به جاي سوره جمعه و منافقين سوره «قل هوالله احد» يا سوره «قل يا أيها الكافرون» را بخواند مي تواند آن را رها كند و سوره جمعه و منافقين را بخواند و احتياط مستحب اين است كه بعد از تجاوز از نصف رها ننمايد.

مسأله 998- اگر در نماز جمعه  یا نماز ظهر روز جمعه عمداً سوره «قل هو الله أحد» يا سوره «قل يا أيها الكافرون» بخواند، اگر چه به نصف نرسيده باشد احتياط مستحب اين است كه آن را رها نكند و سوره جمعه و منافقون بخواند.

مسأله 1126- نماز جمعه در هر ركعت يك قنوت دارد: در ركعت اول پيش از ركوع و در ركعت دوم بعد از ركوع.


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

ویژه نامه ماه مبارک رمضان


پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -