انهار
انهار
مطالب خواندنی

آغاز وحی

بزرگ نمایی کوچک نمایی
فرشته ای از طرف خداوند مأمور شد آیاتی چند به عنوان طلیعه و آغاز کتاب هدایت و سعادت، برای امین قریش بخواند تا او را به کسوت نبوت مفتخر سازد، همان (جبرئیل) و آن روز همان روز «مبعث» بود.
جای شک نیست که روبرو شدن با فرشته، آمادگی خاصی لازم دارد تا روح شخص بزرگ و نیرومند نباشد تاب و تحمل بار نبوت و ملاقات با فرشته را نخواهد داشت.
امین قریش این آمادگی را به وسیله عبادتهای طولانی و تفکرهای ممتد و عنایات الهی به دست آورده بود.به نقل بسیاری از سیره نویسان پیش از بعثت خوابها و رویاهایی می دید که مانند روز روشن، دارای واقعیت بود.
روز مخصوص فرشته ای با لوحی فرود آمد و آن را در برابر او گرفت و به او گفت: «اقرء» یعنی بخوان.
جبرئیل مأموریت خود را انجام داد و پیامبر نیز پس از نزول وحی، از کوه حرا پایین آمد و به سوی خانه خدیجه رهسپار شد.
پیامبر آنچه را از فرشته آموخته بود در دل ضبط نمود و پس از این جریان ، همان فرشته او را خطاب کرد که: ای محمد! تو رسول خدایی و من جبرئیلم. گاهی گفته می شود که این ندا را هنگامی شنید که از کوه حراء پایین آمده بود.
این دو پیشامد او را در اضطراب و وحشت فرو برد، از آن جهت که وظیفه بزرگی را عهدار دار شده است. وقتی وارد خانه خدیجه شد همسر گرامی آن حضرت آثار اضطراب و تفکر را در چهره او مشاهده کرد و جریان را از او پرسید. آنچه را اتفاق افتاده بود برای خدیجه شرح داد و خدیجه با دیده احترام به او نگریست و در حق او دعا کرد و گفت: خدا تو را یاری خواهد کرد.
سپس رسول خدا احساس خستگی گرد رو به خدیجه کرد و فرمود: مرا بپوشان! خدیجه او را پوشانیده و اندکی در خواب فرو رفت
منبع: فرازهایی از تاریخ پیامبر اسلام، آیت الله جعفر سبحانی

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -