انهار
انهار
مطالب خواندنی

منی(آیت الله العظمی مکارم)

بزرگ نمایی کوچک نمایی

منی(آیت الله العظمی مکارم)

استبراء از منی                                                             

سوال:آیا استبراء از منی فقط بول کردن است؟

پاسخ: آری، استبراء عمل مستحبّى است که مردها بعد از بیرون آمدن بول انجاممى دهند، به این ترتیب که چند مرتبه از بیخ آلت تا بالا دست مى کشند و قسمت بالا را چند مرتبه فشار مى دهند، تا باقیمانده قطرات بول خارج شود، امّا استبراء از منى آن است که بعد از خروج منى بول کنند تا ذرّات باقى مانده خارج شود.

نشانه های منی

بیرون آمدن مایعی شبیه منی بعد از ادرار

سوال:بعضی مواقع از آلت من بعد از ادرار یک مایع شبیه منی بیرون میاید که بدون شهوت و جهش میباشد این مایع چه حکمی دارد.

پاسخ: منی نیست و غسل ندارد.

نشانه های اثبات منی

سوال:میخواهم بدانم آیا وقتی رطوبتی از انسان خارج می شود فقط شهوت وجستن هنگام خروج، شرط اثبات منی است ویا نشانه قطعی دیگری نیز برای اثبات منی بودن رطوبت وجود دارد؟

پاسخ: نشانه قاطع دیگری ندارد.

خروج منی

سوال:آیا منی تک قطره ای و آرام آرام خارج میشود؟ توضیح دهید

پاسخ: گاهی ممکن است به این صورت خارج شود ولی تا یقین نداشته باشید که آن رطوبت منی است غسل واجب نمی شود.

تشخیص منی در بانوان

سوال:در جنب شدن زنها توسط خروج منى، آیا همان شرایطى که براى مردها گفته شده لازم است؟

پاسخ: در زن لازم نیست که با جستن بیرون آید بلکه اگر رطوبت هنگامى بیرون آیدکه به اوج شهوت جنسى رسیده است حکم منى دارد.

شرایط تشخیص منی برای مردان

سوال:در رساله حضرت امام (قدس سره الشریف) مطالعه کردم که اگر منى از انسان خارج شود با اختیار یا بدون اختیار با شهوت یا بدون شهوت انسان جنب مى شود. در حال حاضر من سرباز هستم و دستشوییهاى این پادگان که ما در آن مستقر هستیم بسیار تاریک است و مدّتى است که (بعضى مواقع) بى اختیار بعد از بول یا به هنگام بول از من منى دفع مى شود (در این مورد مطمئن هستم) طبق فتواى حضرت امام (رضوان اللّه تعالى علیه) من جنب مى شوم. مشکل من این است که در شب که نمى شود دقیقا ادرار را مشاهده کرد، اگر شک کنم که از من منى دفع شده یا نه باید غسل نمایم یا خیر، و در ضمن این جا حمّامها آبگرمکن ندارد (چون فقط در شب مى توانیم حّمام برویم) و حالا هم زمستان است و آب در شب سرد است و چند بار که حمّام رفتم کلیه درد گرفته ام و حمّام رفتن هم قدرى زحمت دارد لطف بفرمایید و بنویسید که چه کار باید بکنم و آیا در موارد ذکر شده جنب هستم؟

پاسخ: براى شناختن منى نشانه هایى است و براى شناخت آنها به مسأله       توضیح المسائل ما مراجعه کنید، ولى اگر رطوبتى از انسان خارج شود و نداند منى است یا رطوبت دیگر (یعنى مذى، وذى و ودى که هر سه پاکند و غسل ندارند و وضو را هم باطل نمى کنند) چنانچه همراه با جستن و شهوت (یعنى لذّت و خوش آمدن) بوده باشد، آن رطوبت حکم منى دارد امّا رطوبت لزج که بعد از بول خارج مى شود منى نیست و هرکجا که شک دارید واجب نیست غسل کنید و هرکجا به خروج منى یقین کردید اگر به واسطه نبودن آب گرم یا جهت دیگرى نتوانید غسل کنید، تیمم بدل از غسل کنید و بدن را تطهیر کنید و با لباس طاهر نماز بخوانید و هرچند مدّت آن طولانى شود براى شما اشکال ندارد.

حکم خروج مایع پس از غسل جنابت از رحم

سوال:آیا مایع واژینال پس از انزال منی در داخل رحم که بعد از غسل از بدن خارج می شود پاک است یا نه ؟ با توجه به اینکه پس از انزال منی مقداری از منی به بیرون می آید .

پاسخ: در صورتی که یقین داشته باشید که منی با آن مخلوط است نجس است ولی غسل جنابت دیگر واجب نیست.

بیرون آمدن رطوبت بر اثر دیدن صحنه های مستهجن

سوال:اگر کسی که هنوز ازدواج نکرده در حالت بیداری بر اثر دیدن صحنه های مستهجن مایعی در لباس خود ببیند ولی مطمئن نشود منی است چه کند؟

پاسخ: اگر یقین ندارد که منی است غسل ندارد.

رطوبتی که بعد از ادرار از انسان خارج می شود

سوال:بنده مدتی است بلافاصله بعد از ادرار آبی از من خارج می شود که لزج است ولی مشخصات منی ندارد یعنی جهنده نیست و یا اینکه در بدن ایجاد خستگی نمی کند.

به نظر حضرتعالی آیا این آب حکم منی دارد و باید غسل کرد یا خیر؟

اگر چنانچه این آب در طول روز از بدن خارج شود و شخص در حین کار باشد و متوجه نباشد چه؟ آیا بازهم حکم منی دارد یا خیر؟

پاسخ: موجب غسل نیست. و اگر استبراء کنید و بعد از استبراء خارج شود پاک است و شستن آن لازم نیست.

رطوبتهایی که در حین استبراء از انسان خارج می شود

سوال:اگر پس از ادرار، درحین استبراء مقداری منی (بدون شهوت و جستن ویا سست شدن بدن) از بدن خارج شود حکم آن چیست ؟ آیا باید غسل جنابت انجام داد ؟ از زحمات شما بسیار متشکرم.

پاسخ: هر رطوبتی که از بدن خارج می شود منی نیست هرچند لزج باشد و بعد از ادرار و استبراء گاهی ماده لزجی خارج می شود که منی نیست و غسل ندارد.

دیدن رطوبت هنگام نگاه به تصاویر مهیج

سوال:گر به عکس مهیجی نگاه کنیم وآب کمی (یک یا دو قطره) بدون جهش مشاهده شود آیا این آب حکم منی را دارد؟

پاسخ: رطوبت مزبور غسل ندارد و اگر قبلا بعد از بول، استبراء کرده اید پاک می باشد.

ترشحات زنانه

سوال: حکم ترشحاتی (اغلب لزج) که بعضی اوقات و به طور خود بخود بدون تحریک جنسی از زن خارج میشود و لباس زیر را کثیف میکند چیست؟ آیا پاک است؟

حکم ترشحاتی که هنگام معاشقه و بازی با همسر بدون رسیدن به اوج لذت جنسی (ارگاسم) از زن خارج می شود چیست؟

پاسخ: پاک است.

خارج شدن رطوبت در حین مطالعه مطالب جنسی

سوال:اگر در حین خواندن مطالب مربوط به مسائل جنسی آبی چسبناک از انسان خارج شود آیا بجا آوردن غسل جنابت واجب است؟ لازم به ذکر است که استمناء صورت نمی گیرد.

پاسخ: رطوبت مزبور غسل ندارد و اگر قبلا بعد از بول استبراء کرده اید پاک نیز می باشد.

 

 


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -