انهار
انهار
مطالب خواندنی

حکم ارتباط با نامحرم (دختر عمه)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال سلام علیکم یکی از دختر عمه های بنده که تقریبا ۵ سال از من کوچک تر است احساس کردم که چند بار به من علاقه نشان داد و نمیدانم که از روی قصد بوده یا نه اما بعد از آن نگاه من به او عوض شد و من هم به او علاقه مند شدم و سعی میکردم توجه او را جلب کنم و میدانم که کار اشتباهی کرده ام من از یک طرف دوست دارم که با او ازدواج کنم چرا که از لحاظ اخلاقی دختر خوبی است ولی خب از لحاظ بعضی از مسائل فرهنگی که برای من خیلی مهم است مثل من نیست مثل حجاب ، ارتباط با نامحرم و... و از طرفی میدانم که میتوانم مورد بهتری از او پیدا کنم و از طرفی بخاطر اینکه ممکن است او مرا دوست بدارد از دست من ناراحت شود وظیفه ی بنده چیست؟
 
جواب:بسم الله الرحمن الرحیم
والسلام علی عبادالله الصالحین و رحمةالله و برکاته
با تشکر از اعتماد شما به «سایت انهار» و پاسخگوئی ما
بزرگوار.
شما فرمودید: یکی از دختر عمه های شما که تقریبا ۵ سال از شما کوچک تره و احساس کردید که چند بار به شما علاقه نشان داده
بزرگوار: خود همین رفتار دختر عمه شما، دلیل بر این است که ایشان اهل حیا و رعایت حدود شرعی نیست زیرا اگر ایشان اهل حیا و رعایت حدود شرعی میبود؛ با نامحرم بگونه‌ای عمل نمی‌کند که نشان دهد به او علاقه دارد ولو نامحرم با او فامیل باشد.
نامحرم نامحرم است حتی اگر فامیل باشد.
شما فرمودید: بعد از آن؛ نگاه شما به او عوض شده یعنی شما هم به او علاقه مند شدید و سعی میکنید توجه او را به خودتان جلب کنید. در حالی که میدانید این کار اشتباه است.
بزرگوار همین برخورد و پذیرش ارتباط اجمالی ولو محدود و تغییر روحیه و روان در شما؛ شروع انحراف و معصیت و قدم گذاشتن در راهی که خدا و اولیاء خدا راضی نیستند.
مؤمن در چنین مواقعی باید ایمان خود را اثبات کند و به دنبال وسوسه های شیطانی راه نیافتند تا کار به معصیت بزرگتر نرسد.
شما فرمودید: از یک طرف دوست دارید با او ازدواج کنید چون از لحاظ اخلاقی دختر خوبی است ولی:
(1) از لحاظ بعضی از مسائل فرهنگی که برای شما خیلی مهم است مثل: حجاب، ارتباط با نامحرم و… {با شما تناسب ندارد}.
(2) از طرفی میدانید که میتوانید مورد بهتری از او پیدا کنید.
و در پایان نامه خود فرموده اید: و از طرفی بخاطر اینکه ممکن است او مرا دوست بدارد از دست من ناراحت شود وظیفه ی شما چیست؟
بزرگوار نظر شرع مقدّس به شما این است که اگر واقعاً او را از نظر اخلاقی تایید می کنید و میتوانید ضعف مصائب فرهنگی او را برطرف کنید و او را به حجاب و ترک ارتباط با نامحرم هدایت و ارشاد کنید ازدواج با او مناسب بلکه بهتر است و ارتباط شما میتواند با خواستگاری و عقد رسمی؛ مشروعیت پیدا کند اما اگر خواستگاری یا عقد برای شما فعلا مقدور نیست، ‏شرعاً ترک ارتباط تا زمان محرمیت واجب است زیرا هر اندازه انسان با نامحرم در ارتباط باشد برای تمام رفتارهایی که با او خواهد داشت چه گفتار باشد که خدایی نکرده پیام و رد و بدل کلمات وسوسه و تحریک انگیز باشد معصیت بیشتری انجام می‌شود و خود را از خدا و اولیای خدا بیشتر دور می‌کنید.
دو حدیث برای آگاهی از ارتباط با نامحرم:
(حدیث اول) آقا رسول اکرم (صلی الله و علیه و آله و سلم) می فرماید: در قیامت هر چشمی گریان است جز سه چشم:
(1) چشمی که از روی خشیت خداوند گریه کند.
(2) چشمی که بر حرام های خداوند بسته باشد(نگاه حرام به نامحرمان نداشته باشد).
(3) چشمی که در راه خداوند، نخوابیده باشد.
(حدیث دوم) آقا امام رضا (علیه السلام) می فرماید: بر مومنان حرام است که به موی زنان شوهر دار و غیر شوهر دار نگاه کنند چراکه موجب تحریک شهوت و کشیده شدن به فساد می شود.
{البته از نامه شما استفاده نمی‌شود که شما به موی دختر عمه نگاه کرده باشید اما ارتباط اگر ادامه پیدا کند چه بسا این اتفاق هم بیفتد و او اگر خودش را به شما نزدیکتر بداند ممکن است ملاحظات شرعی را نداشته باشد روسری یا مقنعه اش کمی عقب تر باشد و طبعاً موی سر او آشکار و طبعاً موجب معصیت شود} یاحقّ.

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -