انهار
انهار
مطالب خواندنی

3خرداد؛ سالروز آزادسازي خرمشهـــــــر

بزرگ نمایی کوچک نمایی

در ساعت 2 بعد از ظهر روز سوم خرداد 1361، پس از 24 روز رزم بي امان، خرمشهر به طور كامل آغاز شد و پرچم پر افتخار الله اكبر...

در ساعت 2 بعد از ظهر روز سوم خرداد 1361، پس از 24 روز رزم بي امان، خرمشهر به طور كامل آغاز شد و پرچم پر افتخار الله اكبر بر فراز مسجد جامع و پل تخريب شده خرمشهر به اهتراز درآمد، و اين شهر پس از 35 روز پايداري و مقاومت در 4 آبان 1359 به اشغال دشمن درامده بود و پس از 578 روز (19 ماه) اسارت، بار ديگر به آغوش گرم ميهن اسلامي بازگشت.
رزمندگان اسلام در اولين اقدام نماز شكر را در مسجد جامع خرمشهر اقامه كردند خبر آزاد سازي خرمشهر همه جا طنين انداز شدو ملت مسلمان ايران را كه مدتها در آرزوي شنيدن چنين خبر مسرت بخشي بودند غرق در شادي و سرور كرد. مردم به خيابانها ريختند و با پخش شيريني به جشن و شادي پرداختند و با فرارسيدن شب بر پشت بامها نداي الله اكبر سر دادند.
سالروز آزاد سازي خرمشهر بعنوان يك روز ملي- مذهبي در كشور گرامي داشته مي شود و از رشادتها و شجاعتهاي رزمندگان اسلام و شهيدان سرفراز تجليل بعما مي آيد.
فتح خرمشهر از دو جهت اهميت خاص دارد:
1) با اين پيروزي جنگ وارد مرحله نويني شد و قواي اسلام با تهاجمات كوبنده خود مرحله به مرحله پيروزيهاي تازه اي را به مسلمانان ايران و جهان هديه كرد.
2) اين فتح باعث شد كه امريكا و ساير قدرتهاي استعماري حساب كار خود را بكنند و از موضع تهاجم و حمله، به موضع دفاع بيفتند، آنان پيش از اين مي پنداشتند كه عراق خواهد توانست پس از پيروزي بر ايران جايگزين رژيم دست نشانده سابق و ژاندارم اصلي منطقه كه در اثر انقلاب اسلامي از ميان رفته بود گردد تا حافظ و نگهبان منافع آنان در نتطقه شود؛ ليكن پس از فتح خرمشهر نه تنها انديشه تصرف ايران غير ممكن شد بلكه هول و وحشت سقوط صدام وجودشان را فرا گرفت و انها را وادار كرد كه صدام را از سقوط نجات دهند.
پيام امام خميني (ره) به مناسبت فتح خرمشهر
.... اين جانب به يقين به آن كه «ماالنصر الا من عندالله» از فرزندان اسلام و قواي سلحشور مسلح كه دست قدرت حق از استين انان بيرون آمد و كشور بقية الله الاعظم ارواحنا لقدمه الفدا را از چنگ گرگان آدمخوار كه آلت هايي در دست ابرقدرتان خصوصا آمريكاي جهانخوارند بيرون آورد و نداي الله اكبر را در خرمشهر عزيز طنين انداز كرد و پرچم پرافتخار لا اله الا الله را بر فراز آن شهر خرم كه با دست پليد جنايتكاران غرب به خون كشيده شده و خونين شهر نام گرفت -به اهتزاز درآورد- تشكر مي كنم و انان فوق تشكر امثال من هستند. انان به يقين مورد تقدير ناجي بشريت و بر پا كننده عدل الهي در سرتاسر گيتي -روحي لتراب مقدمه الفدا- مي باشند. انان به آرم «ما رميت اذ رميت و لكن الله رمي» مفتخرند...
روزها و رويدادها، ص133

تاریخ تهیه مطلب: 1389/3/3

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

ویژه نامه ماه مبارک رمضان


پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -