انهار
انهار
مطالب خواندنی

وقايع روز 3ربيع الاول

بزرگ نمایی کوچک نمایی
.  وقايع روز 3ربيع الاول

1) احتجاج سلمان فارسي رحمةالله بر مردم

امام صادق عليه السلام از پدران بزرگوارش نقل مي فرمايد: سه روز بعد از دفن رسول خدا صلي الله عليه و آله وسلم سلمان خطاب به مردم كرد و گفت: آگاه باشيد اي مردم! و گوش فرا دهيد به كلام من، و سپس فكر كنيد. بدانيد كه به من علم زيادي داده شده است اگر من درباره تمام فضائلي  كه از علي بن ابيطالب  اميرالمؤمنين عليه السلام مي دانم سخن بگويم عده اي خواهند گفت: او ديوانه است و عده اي ديگر مي گويند: خدايا قاتل سلمان را ببخش!.

پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم به او فرمود: تو وصي من هستي در اهل و خانواده ام و خليفه و جانشين من هستي در امتم و مقام و منزلت تو نزد من به مانند حضرت هارون است نزد موسي عليه السلام ! امام اي مردم! شما سنت بني اسرائيل را پيشه كرديد و اشتباه كرديد و حق را نپذيرفتيد.

قسم به آن كسي كه جان سلمان در دست اوست! اگر از علي بن ابيطالب عليه السلام پيروي كنيد نعمت از زمين و آسمان بر شما فرود مي آيد كه اگر پرنده را در آسمان صدا بزنيد شما را اجابت مي كند و اگر ماهي را در دريا بخوانيد به شما گوش فرا مي دهد و دو نفر با هم اختلاف نمي كنند...

مردم! آل محمد عليهم السلام راهنمايان به بهشت هستند... مردم! بر شما باد به اميرالمؤمنين عليه السلام به خدا قسم(پيش از امروز) ولايت او را قبول نموده ايم، بارها دسته جمعي در حضور پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم و به دستور و تاكيد آن حضرت بر او به امارت مؤمنين سلام كرديم.

چرا  مردم فضيلت او را مي شناسند و به او حسد مي ورزند؟ قابيل به  هابيل حسد ورزيد و او را كشت. قوم موسي مرتد شده از دستور موسي بن عمران برگشتند، و امر اين امت مانند بني اسرائيل است(كه بارها پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم فرمودند).

شما را كجا مي برند؟ واي بر شما من كجا و ابوفلان و فلان؟؟ آيا نمي دانيد يا خود را به ندانستن مي زنيد؟ حسادت مي كنيد يا خود را به حسادت مي زنيد؟ به خدا قسم بر مي گرديد به حالت كفر و با شمشير گردن يكديگر را مي زنيد؟؟

سلمان در پايان سخنش فرمود: بدانيد من عقيده خود را اظهار كردم و تسليم فرامين پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم شدم و از مولاي خودم و هر مرد و زن مؤمني علي بن ابيطالب عليه السلام تبعيت كردم.

تقويم شيعه، ص97


تاریخ تهیه مطلب: 1388/11/28

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

ویژه نامه ماه مبارک رمضان


پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -