انهار
انهار
مطالب خواندنی

30 محرم: نوشتن صحيفه ملعونه؛ وفات ماريه قبطيه عليهاالسلام

بزرگ نمایی کوچک نمایی
.   1) نوشتن صحيفه ملعونه

در اين ماه در سال 11 هجري صحيفه ملعونه دوم نوشته شد و به امضاء منافقين رسيد

محتواي آن چنين بود كه نگذارند خلافت و امامت مسلمين بعد از پيامبر صلي الله عليه و آله وسلم به علي عليه السلام برسد، و براساس آن مقدمات و زمينه هاي غصب خلافت و گرفتن بيعت از آن حضرت به هر صورت ممكن را فراهم نمودند، با نوشتن آن صحيفه اساس ظلم و ستم به اهل بيت عليهم السلام را بنا نهادند، كه به فرموده امام صادق عليه السلام:

«اذا كتب الكتاب قتل الحسين» «هنگامي كه صحيفه ملعونه نوشته شد امام حسين عليه السلام به شهادت رسيد.»

2) وفات ام المؤمنين ماريه قبطيه سلام الله عليها

در ماه محرم سال 15 هجري ماريه قبطيه در مدينه رحلت فرمود.

ماريه دختر شمعون قبطي بود كه همراه خواهرش شيرين و يك خواجه كه برادر ماريه و نامش ماپور بود و هزار مثقال طلا و بيست جامه حرير و درازگوشي به نام يعفور و قاطري به نام دلدل ، در سال هفتم هجري از سوي پادشاه اسكندريه به رسم هديه خدمت رسول خدا صلي الله عليه و آله وسلم فرستاده شد. پيامبر صلي الله عليه و آله وسلم ماريه را به همسري خود برگزيد و در محله «عاليه» كه آن را مشربه «ام ابراهيم» مي گويند منزلي براي آن حضرت تهيه كرد و خداوند جناب ابراهيم را از اين بانو به آن حضرت عنايت فرمود.

حضرت اميرالمؤمنين  علي عليه السلام به خاطر ولادت ابراهيم بسيار اظهار شادي و سرور مي فرمود و به آنان خدمت مي كرد و بدين جهت عايشه از حضرت بسيار ناراحت بود. از عايشه نقل شده كه گفت: من به ماريه حسد مي بردم چون زني بسيار زيبا بود.

سرانجام اين حسادت باعث شد كه تهمتي به جناب ماريه زد و آيه اي در تقبيح اين كار عايشه نازل شد.


تاریخ تهیه مطلب: 1388/10/26

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

ویژه نامه ماه مبارک رمضان


پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -