انهار
انهار
مطالب خواندنی

حکم متنجس اول و دوم و... (مرجع تقلید آیةالله مکارم)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال سلام.هنگام موم انداختن روی موهای زائد بدن که بعد توسط چسباندن پارچه روی مومی که بر بدن‌ مالیده شده و کشیدن آن موهاکنده میشوند به علت ضخیم بودن موها باعث خون آمدن شده بعد کاردک موم روی قسمت خونی کشیده شده و داخل جعبه موم میگردد و موم هم زده میشود .بعد از آن این موم روی کمدی ریخته میشود و در ادامه ابر خیسی آغشته به رنگ و روغن روی این کمد کشیده شده و سپس روی سایر کمدهاو مبل و تخت و.. کشیده شده بر اساس متنجس اول و دوم لطفا توضیح دهید و بفرمایید آیا همه نجس هستند یا خیر
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله)
 
جواب: سلام علیکم؛اگر یقین به سرایت نجاست نباشد حکم به نجاست نمیشود ولی اگر یقین به سرایت نجاست باشد تا دو واسطه باعث انتقال نجاست مى شود نه بیشتر، یعنى اگر دست نجس مثلاً به دست دیگرى بخورد آن هم نجس مى شود و اگر آن، به شىء سومى بخورد نجس مى شود؛ ولى اگر شىء سوم به چهارمى بخورد نجس نخواهد شد و به تعبیر دیگر، متنجّس اوّل و دوم سبب سرایت نجاست مى شود ولى متنجّس سوم سبب نخواهد شد. و این امر بسیارى از مشکلات باب طهارت و نجاست را حل مى کند. یاحقّ.

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -