انهار
انهار
مطالب خواندنی

فایده استبراء از بول و منی (مرجع تقلید آیةالله خامنه ای)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال با عرض سلام و خسته نباشید. از بنده (که پسری 25 ساله ام) بعد از ادرار قطره ای خارج می شود حتی استبرا هم میکنم ولی باز قطره خارج می شود امروز خسته شدم از اینکه بعد از استبرا و خروج قطره لباسم را عوض کنم وقتی احساس کردم قطره خارج شده حالا شک دارم ایا وقت خارج شدن قطره با لباسم تماس یافته یا نه؟ اگر تماس یافته آیا بعد از طهارت شلوار که رو لباس زیرم پوشیدم نجس شده یا نه؟
مرجع تقلید: آیت الله خامنه ای(مدظله)
جواب پسرم؛ رطوبتهايي كه از انسان خارج مي شود غير از بول و مني بر چند قسم است:
1- آبي كه گاه بعد از بول بيرون مي آيد و كمي سفيد و چسبنده است و به آن «وَدي» مي گويند.
2- آبي كه هنگام ملاعبه و بازي كردن با همسر بيرون مي آيد و به آن «مَذي» مي گويند.
3- آبي كه گاه بعد از مني بيرون مي آيد و با آن «وَذي» گويند، همهٔ اين آبها در صورتي كه مجريٰ آلوده به بول و مني نباشد، پاك است و وضو و غسل را هم باطل نمي كند.
و فائدهٔ استبراء از بول این است كه مجري را از بول پاك مي كند يعني اگر آب مشكوكي بعد از آن خارج شود، پاك است و وضو را هم باطل نمي كند.
(یعنی به قطراتی که بعد از بول خارج میشود اعتنا نشود).
و فائدهٔ استبراء از مني اين است كه اگر رطوبت مشكوكي از او خارج شود و نداند مني است يا يكي از آبهاي پاك است و غسل ندارد. یاحقّ.


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -