انهار
انهار
مطالب خواندنی

حکم شک در طهارت و تطهیر (مرجع تقلید: آیةالله فاضل لنکرانی)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال باسلام برای فهمیدن؛ یک حکم از احکام، توضیح میخواستم، البته، ابهام در فهم این حکم باعث شد. با سوال رو به رو بشم.
سوال اول:
بدن یا لباس یا زمین یا فرش یا ظروف یا هر چیز نجسی رو وقتی توسط آب بطور کاملا شرعی و صحیح، شستشو داده و تطهیر کردم. برخی وقت ها ، البته با وجود انجام دادن این تطهیر کاملا درست, باز دچار این شک میشم که، شاید این شستن یا تطهیر نمودنم؛ ناکافی و ناقص یا بکل غلظ صورت گرفته باشه. خوبیه هم اکنون، آیا باید به این شکی که دچار میشم. بی اعتناء باشم؟
یا نه، به شک ام فقط به قوت این حکم شرعیکه می گوید: "چیزی نجسی که انسان شک دارد پاک شده یا نه نجس است."، اعتناء کرده و با وجود مرتکب شدن به عمل اسراف، که مورد نهی کلام الله مجید است، تطهیر کردن را از نوع تکرار کرده، تا به تطهیری کاملا درست برسم؟

سوال دوم:
آیا، این حکم فقهی که می گوید: "چیزی نجسی که انسان شک دارد پاک شده یا نه نجس است." بدین معنا است که بعد از اتمام تطهیر کاملا درست، ظروف یا بدن یا لباس یا هرچیزی و هر شئی، اگر شک کنیم. این تطهیر مان را ناقص و اشتباه انجام داده ایم. باید با اعتناء کردن به این شک مان، عمل تطهیر را، از نوع تکرار.... تا به پاکی برسیم.؟
توضیح اینکه: با اجازه مرجع حی (آیةالله وحید) به تقلید از میت (آیةالله فاضل) باقی مانده ام. والسلام و خداحافظ.
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی فاضل لنکرانی(قدّس سرّه)
 

جواب: سلام علیکم؛

1- هرگاه چیز نجس مطابق دستور شرع شسته شد پاک میشود و شک پس از آن کاملاً بی وجه و نامعقول هست.
2- عبارت فقهی «چیزی نجسی که انسان شک دارد پاک شده یا نه نجس است» مربوط به جائی که شک معقول باشد مثلاً: «شک کند چیزی که نجس بوده پاک شده یا نه» یعنی شسته و آب کشیده شده یا نه که در این صورت باید نجس دانسته شده و شسته شود؛ اما اگر چیزی مطابق دستور شرع شسته شده حتماً و قهراً باید پاک و طاهر دانسته شود و یقین به طهارت آن شود.
3- توصیه بنده به شما این است که: اگر وسواسی هستید ترک وسواس واجب و انجام آن چون منجر به قبول داشتن القائات شیطان می شود، حرام هست. یاحقّ.  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -