انهار
انهار
مطالب خواندنی

تعریف و معنای عشق

بزرگ نمایی کوچک نمایی
عشق حالتى است در انسان که تمایلش را نسبت به آنچه که دوستش دارد را شدید و هر لحظه شدیدتر میکند تا جائی که عاشق در راه وصال به مطلوب و آنچه دوست دارد از هرچه دارد میگذرد حتی از جان، مال و آبرویش!!
جاذبه عشق در انسان، نسبت به آنچه دوستش دارد همانند جاذبه آهن‏ ربا نسبت به آهن هست! با این تفاوت که آهن ربا فقط آهن را میطلبد و بغیر از آهن، سایر فلزات را دفع میکند، و براحتی و با اندکی زحمت میتوان آهن ربا را از آهن جدا کرد ولی انسان عاشق را هرگز نمیتوان از معشوقش جدا کرد.
انسان زمانی عاشق میشود که معشوق را بشناسد و زمانی که موفق به شناخت معشوق علی الإطلاق شد، آگاهانه و از سر شناخت بسویش در حرکت و جذب میشود و در او فنا میشود. و هرگاه عشق از سر شناخت و آگاهی بوجود آید معلوم میشود که عشق منحصر به خالق هستی یعنی خدا هست و نمیتوان علاقه شدید را صرف غیر خدا کرد.
قرآن میفرماید: «...وَالَّذِینَ آمَنُواْ أَشَدُّ حُبّاً لِّلّهِ» ... و کسانی که ایمان آورده اند، شدیدترین علاقه آنها بسوی خدا هست (یعنی بیشتر از هر چیز بخدا عشق می رزند).
یادآوری یک نکته:
برخی به اشتباه عشق را به غیر خدا نسبت میدهند و مثلاً میگویند: «عاشق فلان کتابم» «عاشق فلان شخص یا شخصیت هستم» «عاشق فلان گل هستم» و...
در حالی که عشق منحصر به خدا هست و در غیر خدا؛ میل، هوی، هوس و یا علاقه غیرشدید هست! و اطلاق کلمه عشق بر غیر خدا اشتباهی رایج و بزرگ هست!!!
زیرا کسی حاضر نیست جان و آبرویش را فدای فلان کتاب، فلان شخصیت و یا فلان گل کند و ما در تاریخ شخصیتهای ارزشمند و وارستگان و عناصر وزین و بی بدیلی را داریم که جان و مال و آبروی خود را فدای معشوق یعنی خدا نمودند.
عشق منحصر در خدا هست و فقط اوست که سزاوار دوستی بسیار شدید هست. البته هرگاه کسی عاشق خدا شود خدا هم عاشق او میشود و عشق؛ عشقی دوطرفه میشود.
در حدیث قدسی آمده: «مَن طَلَبَنی وَجَدَنی وَ مَن وَجَدَنی عَرَفَنی وَ مَن عَرَفَنی عَشَقَنی وَ مَن عَشَقَنی عَشَقتُهُ وَ مَن عَشَقتُهُ قَتَلتُهُ وَ مَن قَتَلتُهُ فَعَلی دِیَتُه وَ مَن عَلی دِیَتُه فأنَا دِیَتُه
هرکس من را طلب می کند می یابد و کسیکه مرا بیابد می شناسد و کسیکه مرا بشناسد عاشقم می شود و کسیکه عاشقم شود عاشقش می شوم و کسیکه عاشقش شوم، او را می کشم و کسیکه او را بکشم، خونبهایش بر من است، پس من خود خون بهای او هستم.

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -