انهار
انهار
مطالب خواندنی

غسل جنابت از حرام با آب سرد؟ (مرجع تقلید آیةالله نوری همدانی)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال باسلام زنی متأهل و جوانم که همسرم بدلیل بیماری توانایی مساىل جنسی را ندارد. گاهی که به دلیل نیاز شدید تحت فشار قرار میگیرم. خودم نیاز خود را با دست برطرف میکنم (خودارضائی) که مبادا در برخوردهای اجتماعی به گناه بیفتم! اما مدتی است که در شکم که آیا این کار معصیت است یا نه؟ و شنیده ام که غسل را با آب سرد باید انجام داد و من به دلیل این که زود مریض می شوم نمیتوانم چه کار کنم؟ و آیا با این غسل بدون گرفتن وضو میتوانم نماز بخوانم؟
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی(مدظله)

جواب دخترم البته حتماً باید گناه استمناء را ترک کنید زیرا گناه بزرگی هست و باید خود را کنترل کنید.
يکی از نيرومندترين غرايز بشر، نيروي شهوت و غريزه جنسی است. نيروی شهوت هنگام هیجان همچون اسب سرکش انسان را در قعر مشکلات قرار میدهد.
راههای کنترل شهوت:
1. برنامه ريزي کاری:
کار و تلاش مداوم میتواند تا حدودی از هیجانات شهوت و غريزه جنسی شما بکاهد و موجب شود جسم و روانتان متعادل شود. زیرا کار نيرو و انرژی را قبل از آن که به چربی های اضافی مخرب تبديل گردد از طريق سوخت و ساز مفيد و سالم به مصرف میرساند.
2. تنظيم دقیق زمان خواب:
سعی کنید زمانی به رختخواب برويد که کاملاً خسته باشید تا بلافاصله به خواب روید. لازمه اين کار اين است که در طول روز با کار و تلاش کافي خسته شده باشید زیرا اگر با خستگی به رختخواب نروید، در بستر بيدار میمانید و افکار شهوانی و تحريک آميز شما را وسوسه و کلافه میکند.
3. دور شدن از محيط هاي آلوده:
برخی از عناصر محیط (مانند: محیط بد و شهوی، اختلاط نامحرمان، دیدن برخي از فیلمهای نامناسب، دوستهای آلوده خصوصاً اينترنت و...) مهیّج شهوت و غریزه جنسی است!!! و کسانی که در فکر سلامت خويش و رعایت مسايل اخلاقی و دينی میباشند و روحيه مذهبی دارند لازم است برای سلامت خود از چنین محیطهای آلوده دوری کنند.
4. کسب تقوا و پرواپیشگی:
آن چه موجب ساخته شدن شخصيت و رفتار سالم میشود کسب تقوا و تقويت ايمان است. بنابراین اگر از ته دل باور کنید اعمال و رفتار را خدا می بيند به احتمال قوی کمتر مرتکب گناه میشوید و یا شاید اصلاً مرتکب گناه نشوید. بنابراین: سعي کنيد نيروی ايمان و تقوا را در وجود خود بارور کنيد و دائم متوجه خدا باشد و نمازتان را اول وقت انجام دهيد تا خداوند متعال به وسیله نماز شما را ياري کند تا از هر گناهی مصون بمانيد و تحت تأثير شهوت و غريزه جنسی قرار نگيريد. در قرآن سوره عنکبوت آیه 45 آمده: «إِنَّ الصَّلاةَ تَنْهَى‏ عَنِ الْفَحْشَآءِ َالْمُنكَرِ؛ به درستی كه نماز انسان را از هرگونه آلودگی و عمل زشت و گناه دور باز می‎دارد».
چند توصیه معنوی و مؤکد دیگر:
1- مراقب نگاه تان باشيد.
2- از خلوت با نامحرم، سخن گفتن و شوخی کردن با آن ها جداً خودداري کنيد.
3- از فکر کردن، تصور و تخيل جنس مخالف و مسايل جنسی خودداري کنيد.
4- از نگاه کردن به تصاوير و فيلم های تحريک کنند جداً خودداري کنيد.
5- از شوخي های جنسی و محرک پرهيز کنيد.
6- در صورت شدت شهوت، خوردن غذاهای محرک و داراي کالري زياد مانند خرما، پياز، فلفل و... را به حداقل برسانيد.
7- براي تعديل نيروی جنسی خود حتماً ورزش و تحرک جسمانی و کار فيزيکی و بدني را در زندگي روزمره خود لحاظ کنيد.
8- از دعا و توسل براي نگهداری ايمان و رفع مشکلات بهره مند شوید.
9- روزه گرفتن موجب کاهش نيروی جنسی می شود.
10- سعي کنيد در طول روز با وضو باشيد و از نورانيت آن استفاده کنيد.
*****
در هر صورت اگر خدای ناکرده کسی مرتکب جنابت از حرام شد واجب نیست با آب سرد غسل کند و البته با هر غسل جنابت میتوان نماز خواند. یاحقّ  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -