انهار
انهار
مطالب خواندنی

راههای کنترل شهوت

بزرگ نمایی کوچک نمایی

يکی از نيرومندترين غرايز بشر، نيروي شهوت و غريزه جنسی است. نيروی شهوت هنگام شکفتن دوره نوجواني شکفته ميشود و نوجوان را با مشکلاتی مواجه می کند.

راههای کنترل شهوت به این قرار است:

1.. برنامه ريزي کاری:

کار و تلاش مداوم نيرو و توان جوان را تا حدودی از هیجانات شهوت و غريزه جنسی باز میدارد و موجب میشود جسم و روانش متعادل شود. زیرا کار نيرو و انرژی جوان را قبل از آن که به چربی های اضافی مخرب تبديل گردد از طريق سوخت و ساز مفيد و سالم به مصرف میرساند.

2. تنظيم دقیق زمان خواب:

سعی کنید زمانی به رختخواب برويد که کاملاً خسته باشید تا بلافاصله به خواب روید. لازمه اين کار اين است که در طول روز با کار و تلاش کافي خسته شده باشید زیرا اگر با خستگی به رختخواب نروید، در بستر بيدار میمانید و افکار شهوانی و تحريک آميز شما را وسوسه و کلافه میکند.

3. دور شدن از محيط هاي آلوده:

برخی از عناصر محیط  (مانند: بدحجابی، اختلاط دختران و پسران، برخي از فیلمها و سريال های تلويزيونی، دوستهای آلوده خصوصاً اينترنت و...) مهیّج شهوت و غریزه جنسی است!!! و کسانی که در فکر سلامت خويش و رعایت مسايل اخلاقی و دينی میباشند و روحيه مذهبی دارند لازم است برای سلامت خود از چنین محیطهای حقیقی و مجازی دوری کنند.

4. استفاده درست از اوقات فراغت:

با تعطیلی مراکز آموزشی و علمی مانند مدارس و دانشگاهها و حتی کار و تلاش و فراهم شدن اوقات فراغت طولانی جوانان را سرگردان می کند که اگر جوانان در فکر استفاده درست از این اوقات نباشد موجب میشود کم کم به سمت و سوی درون خويش و شهوت و غریزه جنسی پناه ببرد و..

5. کسب تقوا و پرواپیشگی:

آن چه موجب ساخته شدن شخصيت و رفتار سالم جوان میشود کسب تقوا و تقويت ايمان است. بنابراین اگر جوان از ته دل باور کند اعمال و رفتارش را خدا می بيند به احتمال قوی کمتر مرتکب گناه میشود و یا شاید اصلاً مرتکب گناه نشود. بنابراین: سعي کنيد نيروی ايمان و تقوا را در وجود خود بارور کنيد و دائم متوجه خدا باشد و نمازتان را اول وقت انجام دهيد تا خداوند متعال به وسیله نماز شما را ياري کند تا از هر گناهی مصون بمانيد و تحت تأثير شهوت و غريزه جنسی قرار نگيريد. در قرآن سوره عنکبوت آیه 45 آمده: «إِنَّ الصَّلاةَ تَنْهَى‏ عَنِ الْفَحْشَآءِ َالْمُنكَرِ؛ به درستی كه نماز انسان را از هرگونه آلودگی و عمل زشت و گناه دور باز میدارد».

6. تسريع درازدواج:

البته (اگر ازدواج نکرده اید) بايد به فکر ازدواج که يگانه راه کنترل شهوت و غريزه جنسی است باشید.

چند توصیه معنوی و مؤکد:

1- مراقب نگاه تان باشيد.

2- از خلوت با نامحرم، سخن گفتن و شوخی کردن با آن ها جداً خودداري کنيد.

3- از فکر کردن، تصور و تخيل جنس مخالف و مسايل جنسی خودداري کنيد.

4- از نگاه کردن به تصاوير و فيلم های تحريک کنند جداً خودداري کنيد.

5- از شوخي های جنسی و محرک پرهيز کنيد.

6- در صورت شدت شهوت، خوردن غذاهای محرک و داراي کالري زياد مانند خرما، پياز، فلفل و... را به حداقل برسانيد.

7- براي تعديل نيروی جنسی خود حتماً ورزش و تحرک جسمانی و کار فيزيکی و بدني را در زندگي روزمره خود لحاظ کنيد.

8- از دعا و توسل براي نگهداری ايمان و رفع مشکلات بهره مند شوید.

9- روزه گرفتن موجب کاهش نيروی جنسی می شود.

10- سعي کنيد در طول روز با وضو باشيد و از نورانيت آن استفاده کنيد.


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -