انهار
انهار
مطالب خواندنی

شک در نماز واجب

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال سلام / من از بس مشغله کاری دارم هر وقت میخام نماز بخونم فکرم درگیر کارام میشه. همیشه از خدا میخام کمکم کنه تا بتونم نماز با خلاص بخونم ولی بیشتر وقتا تو نماز حواسم پرت میشه .مثلا نماز ظهر یا عصر که 4 رکعتی هستن یادم میره تشهد بعد از قنوت را بگم یا اصلا گفتم یا نه و شروع به خوندن رکعت سوم میکنم. باید چی کارکنم اگه تو نماز یادم افتاد چیکار کنم و اگه بعد از تمام شدن نماز یادم افتاد چیکار کنم؟ نحوه سجده سهو هم برام بگین. اینکه چه جاهایی سجده سهو لازمه؟
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله)
 
جواب 1- برای خلاص شدن از افکار آشفته و حضور قلب در نماز کتابهای مستقلی که پیرامون حضور قلب نوشته شده را تهیه و مطالعه کنید هرچند برای کسی حضور قلب به طور کامل میسر نخواهد شد ولی ممکن است حواس پرتی کمتر شود و حضور قلب مختصری فراهم گردد.
2- اگر بعد از تمام شدن نماز شکی پیدا کنید به شک ها نباید اعتنا کنید.
3- برای جلوگیری از شک در رکعات دارید میتوانید از دستگاه های رکعت شمار استفاده کنید.
4- مواردی که سجده سهو دارند عبارتند از: 1) کلام بیجا 2) سلام بیجا 3) سجده فراموش شده 4) تشهد فراموش شده 5) بجای ایستادن سهوا بنشیند یا بجای نشستن برخیزد 6) شک میان چهار و پنج بعد از سجده دوم.
دستور سجده سهو چنین است که پس از آنکه نماز تمام نشد نیت سجده سهو میکنید و به سجده میروید و میگویید بسم الله و بالله السلام علیک ایها النبی و رحمة الله و برکاته. سپس سر از سجده برمیدارید و مینشیند و دوباره به سجده میروید و بعد از سجده دوم تشهد میخوانید و سلام میدهید. و احتیاط آن است که در تشهد به مقدار واجب اکتفا کنید و تنها به سلام آخر قناعت کنید.

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -