انهار
انهار
مطالب خواندنی

آیةالله العظمی اراکی (قدس سره)

بزرگ نمایی کوچک نمایی

زندگی نامه

آیت الله العظمی حاج شیخ محمد علی اراكی یكی دیگر از اختران فروزان این سلسله نورانی است. كه در سال (1312 ه.ق) (1273ه.ش) درخانواده ای كوچك و مذهبی، در شهر اراك دیده به جهان گشود.
این مرجع بزرگ شیعه، نزدیك به 35 سال تدریس مداوم داشت بعد از وفات مرحوم آیة الله سید محمد تقی خوانساری در سال (1371ه.ق) به درخواست بسیاری از فضلا و شاگردان آیة الله خوانساری بركرسی استادی تكیه زد و به تدریس خارج فقه واصول پرداخت در طول این مدت علاوه بر مباحث مفصل فقهی، سه دوره كامل علم اصول را تدریس كرد.
بزرگان بسیاری ازمحضر آن مرجع بزرگ خوشه چینی كرده و مراحل عالی علم و عمل را پیموده اند. شهید سعید، شیخ مهدی شاه آبادی، آیة الله شیخ محمد تقی ستوده، آیة الله استادی آیت الله شیخ علی پناه اشتهاردی،از آن جمله اند.
دوران مرجعیت آیت الله اراكی همزمان با سالهای حیات آیات عظام: امام خمینی، آیت الله العظمی گلپایگانی و آیت الله العظمی مرعشی نجفی بود اما اوج مرجعیت ایشان، پس از رحلت حضرت امام خمینی بود، كه بسیاری از مقلدان امام راحل به ایشان رجوع كردند آیة الله اراكی از جمله كسانی بود كه در برهه ای از زمان به عنوان مرجع وحید عالم تشیع مطرح بود.
این عارف فرزانه علاوه بر تحقیق و تدریس، تالیفات زیادی نیز از خود به جای گذاشتند كه حاشیه بر عروة الوثقی، حاشیه بر درر الاصول مرحوم شیخ عبد الكریم حائری و تقریرات دروس فقه مرحوم حاج شیخ و مرحوم سید محمد تقی خوانساری، از آن جمله اند.
آیة الله العظمی اراكی پس از یك قرن عمر با بركت و وارستگی كالبد تن را شكست و به سوی فضای بیكران الهی پركشید.


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -