انهار
انهار
مطالب خواندنی

میزان انحراف از جهت قبله مرجع تقلید آیةالله العظمی خوئی

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال سلام من قبلا مقلد مرحوم آقای خویی بودم. بعد فوت ایشان ، دو عادل آقای سیستانی را معرفی کردند. و آقای سیستانی فرموده اند در خصوص مسایل عبادی، بقا بر میت داشته باشید.
در خصوص جهت قبله، حتی وقتی از روی گوشی یا قبله نمای دستی قبله را پیدا می کنیم در پیاده کردن جهت قبله حدود ۱۰ سانتی متری جای مهر جابجاست حتی در حین اعمال قیام و رکوع و سجود، هر چه قدر هم که دقت کنم این اتفاق می افتد به طوری که در وسط نماز و حتی بعد از نماز می بینیم جای مهر نسبت به جهت قبله انحراف حدود ۱۰ سانتی وجود دارد.
آیا این مقدار انحراف صحیح است یا نه
اگر نه در این چنین شرایطی چقدر صحیح است.
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی خویی (قدّس سرّه)
 

جواب:

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم و رحمة الله
وقت شما به خیر و تشکر از اعتمادتان به سایت انهار.
مطابق با فتوای مرحوم آیةالله العظمی خوئی: کسی که نماز واجب را ایستاده می خواند، باید صورت و سینه و شکم او رو به قبله باشد.و احتیاط مستحب آن است که انگشتان پای او هم رو به قبله باشد.
و البته مطابق با فتوای مرحوم آیةالله العظمی خوئی اگر بعداً معلوم شد انحراف هست تا 25 درجه معاف هستید. یاحقّ.  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -