انهار
انهار
مطالب خواندنی

آیا ترتیب در نمازهای قضا واجب هست؟ (مرجع تقلید آیةالله خامنه ای)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال سلام احتياط واجب، رعايت ترتيب در قضاء نمازهاي يوميه است براي كسي كه ترتيب قضا شدن نمازهاي خود را مي داند، و در نمازهايي كه در اداء آنها ترتيب لازم است، مانند نماز ظهر و عصر، لازم است در قضا ترتيب بین آنها رعايت شود. حال با توجه به این فتوا؛ بنده تعدادی نماز قضا از 10 سال پیش دارم و تعدادی نماز قضا از سال 92 و تعدادی هم از سال 93 دارم آیا می توانم ابتدا نمازهای قضای سال 93 را بخوانم و بعد نمازهای قضای سال 92 را بخوانم تا خیالم راحت شود و بعد برم سراغ نمازهای قضای 10 سال پیش. لطفا" در مورد این فتوا توضیح دهید.
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی فاضل لنکرانی(قدّس سرّه) مرجع زنده: حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدّظلّه)
 

جواب: سلام علیکم؛ بطور کلی رعایت ترتیب در بجا آوردن قضای نمازها؛ برای کسی لازم هست که ترتیب قضا شدن نمازها را بداند ولی اگر کسی ترتیب قضا شدن نمازهایش را نداند رعایت ترتیب واجب نیست. و چون مرجع تقلید حیّ شما حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدّظلّه) میباشند و معظّم له نیز رعایت ترتیب را لازم نمیدانند (چه در نمازهای قضای خودتان و چه در نمازهای قضای استیجاری). میتوانید هرگونه که راحت هستید نمازهای خودتان را قضا کنید، مثلاً: ابتدا نمازهای صبح را قضا کنید و سپس نمازهای ظهر و... یاحقّ.  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -