انهار
انهار
مطالب خواندنی

دستور تیمم

بزرگ نمایی کوچک نمایی

دستور تیمّم [1]

(مسأله 700) در تیمّم1 چهار چیز واجب است: اوّل: نیّت. دوّم: زدن کف دو دست با هم بر چیزی که تیمّم به آن صحیح است2. سوم: کشیدن کف هر دو دست3 به تمام پیشانی4 و دو طرف آن، از جایی که موی سر می روید، تا ابروها و بالای بینی و بنابراحتیاط واجب باید5 دستها روی ابروها هم، کشیده شود6. چهارم: کشیدن کف دست چپ7 به تمام پشت دست راست و بعد از آن کشیدن کف دست راست8 به تمام پشت دست چپ.

1- گلپایگانی، صافی: در تیمّم بدل از وضو...

خوئی، زنجانی، تبریزی، وحید: در تیمّم بدل از وضو یا غسل...

2- زنجانی: دوم: زدن یا قراردادن کف دو دست بر چیزی که تیمّم به آن صحیح است؛ و احتیاط مستحبّ آن است که کف هر دو دست با هم به زمین زده شود...

وحید: دوم: زدن کف دو دست بر چیز ی که تیمّم بر آن صحیح است؛ و بنابراحتیاط واجب کف دو دست را با هم بزند...

بهجت: دوم: زدن تمام کف دو دست با هم بر چیزی که تیمّم به آن صحیح است؛ و بنابراحتیاط واجب همراه با ضربه باشد و گذاشتن دو دست بر زمین کافی نیست...

3- گلپایگانی، صافی: تمام کف هر دو دست...

4- زنجانی: به پیشانی...

5- خوئی، گلپایگانی، صافی، تبریزی، زنجانی: احتیاطاً...

نوری: بنابراحتیاط مستحبّ...

6- مظاهری: سوم: کشیدن کف هر دو دست به تمام پیشانی از جایی که موی سر می روید تا ابروها...

7- گلپایگانی، صافی: تمام کف دست چپ...

8- گلپایگانی، صافی: تمام کف دست راست...

*****

مکارم: مسأله- برای تیمّم باید اول نیّت کند، بعد تمام  دو کف دست را با هم بر چیزی که تیمّم بر آن صحیح است بزند، سپس هر دو را بنابراحتیاط واجب به تمام پیشانی و دو طرف آن از جایی که موی سر می روید تا ابروها و بالای بینی بکشد و احتیاط واجب آن است که روی ابروها را نیز مسح کند، سپس کف دست چپ را بر تمام پشت دست راست می کشد و بعد از آن، کف دست راست را بر تمام پشت دست چپ.

سیستانی: مسأله- در تیمّم بدل از وضو یا غسل سه چیز واجب است:

اول: زدن یا گذاشتن کف دو دست بر چیزی که تیمّم با آن صحیح است، و بنابراحتیاط  لازم این کار در دو کف  باید با هم انجام گیرد.

دوم: کشیدن  کف هر دو دست به تمام پیشانی از جایی که موی سر می روید تا ابروها  و بالای بینی و همچنین دو طرف پیشانی بنابراحتیاط واجب و احتیاط مستحبّ آن است که دستها روی ابروها هم کشیده شود.

سوم: کشیدن کف دست چپ به تمام پشت دست راست و کشیدن کف دست راست به تمام پشت دست چپ و احتیاط واجب آن است که ترتیب بین دست راست و دست چپ رعایت شود. و لازم است تیمّم را با نیّت و به قصد قربت انجام دهد همان گونه که در وضو گذشت.

(مسأله 701) تیمّم بدل از غسل و بدل از وضو با هم فرقی ندارند1.

1- مکارم: ولی احتیاط مستحب آن است که در تیمّم بدل از غسل بعد از مسح صورت و دستها یک بار دیگر دستها را بر زمین زند و مجدداً با آن، پشت دست راست و سپس پشت دست چپ را مسح کند.

بهجت: ولی احتیاط مستحب آن است که در تیمّم بدل از غسل، بلکه در هر تیمّمی، بعد از مسح پیشانی یک بار دیگر کف دستها را به زمین بزند و پشت دستها را به همان صورتی که گفته شد با کف دست دیگر مسح نماید.

*****

خوئی، تبریزی، سیستانی، زنجانی، وحید: مسأله- احتیاط مستحبّ آن است که تیمّم را چه بدل از وضو باشد چه بدل از غسل، به این ترتیب بجا آورد: یک مرتبه دستها را به زمین بزند و به پیشانی و پشت دستها بکشد و یک مرتبه دیگر به زمین بزند و پشت دستها را مسح نماید (زنجانی: واز این بهتر آن است که دو مرتبه دستها را به زمین بزند وبه پيشاني و پشت دستها بکشد و سپس دو مرتبه دیگر به زمین بزند و پشت دستها را مسح کند).

گلپایگانی، صافی: مسأله- تیمّم بدل از غسل مثل تیمّم بدل از وضو است، ولی احتیاط مستحبّ آن است که تیمّم بدل از غسل را با دو ضرب انجام دهد و به این نحو که: یک مرتبه دستها را به زمین بزند و به پیشانی بکشد و مرتبه دیگر دستها را به زمین بزند و به پشت دستها بکشد. بلکه احتیاط مستحب آن است که تیمّم را –چه بدل از وضو باشد چه بدل از غسل- به ترتیب زیر بجا آورد: یک مرتبه دستها را به زمین بزند و به پیشانی و پشت دستها بکشد و یک مرتبه دیگر به زمین بزند و پشت دستها را مسح نماید.

. فاضل: بلکه احتیاط مستحب آن است که تیمّم بدل از وضو را هم با دو ضرب انجام دهد بلکه بهتر آن است که تیمّم را با سه ضرب انجام دهد: دو مرتبه پشت سر هم دستها را به زمین بزند و بر پیشانی بکشد و یک مرتبه دیگر به زمین بزند و بر پشت دستها بکشد.

سبحانی: مسأله- در تیمّم بدل از وضو و غسل یک مرتبه دست ها را به زمین بزند و به پیشانی و پشت دست ها بکشد و یک مرتبه دیگر به زمین بزند و فقط پشت دست ها را مسح کند.

 

[1] خوئی، زنجانی، سیستانی، تبریزی، وحید: دستور تیمم بدل از وضو یا غسل


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

ویژه نامه ماه مبارک رمضان


پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -