انهار
انهار
مطالب خواندنی

شیربها

بزرگ نمایی کوچک نمایی
گرفتن شیربها توسط مادر زن
سؤال170. آیا مادر مى تواند شیربها بگیرد؟
پاسخ: حق شرعى نیست و مربوط به تراضى طرفین است.
رابطه شیربها و مهریه
سؤال171. آیا شیربها که در بعضى بلاد مرسوم است جزو مهریه مى باشد، که اگر طلاق قبل از دخول صورت گرفت، پرداخت نصف آن لازم باشد؟
پاسخ: اگر در عقد جزو مهریه واقع شود، حکم مهر را دارد.
موارد ضرورت پرداخت شیربها
سؤال172. در هنگام ازدواج، پدر یا اقوام عروس علاوه بر مهریه، پول زیادى به عنوان هاى مختلف، مثل: جعاله، شیربها، مهر حاضر، پدر وکیلى و تهیه ى جهیزیه مى گیرند، لطفا حکم آن را بیان فرمایید.
پاسخ: اگر جزو مهریه باشد یا به عنوان جعاله باشد یا شرط ضمن عقد باشد، لازم الوفاء است
اموال تهیه شده از شیربها
سؤال173. مرسوم است داماد، مقدارى پول به عنوان شیربها به خانواده ى عروس مى دهد و آنان با آن پول جهیزیه مى خرند و به عروس مى دهند. آیا این لوازم شرعا متعلّق به عروس است یا داماد؟
پاسخ: به کیفیت جعل شیربها بستگى دارد.
وضعیت شیربها پس از طلاق
سؤال174. اگر زنى بخواهد طلاق بگیرد، آیا شوهر مى تواند شیربهایى را که به پدرزن خود داده پس بگیرد؟
پاسخ: اگر به طورى که مذکور شد لازم الوفاء باشد، نمى تواند پس بگیرد.
پس گرفتن جهیزیه توسط پدر عروس
سؤال175. مبلغى به عنوان شیربها به پدرخانم دادم به این نیّت و قصد که براى زوجه ام جهیزیّه تهیّه نماید. پدر همسرم پس از تهیّه ى جهیزیّه با مبلغ مذکور ـ بعد از گذشت یک سال ـ تمام اجناس جهیزیّه را پس گرفت. آیا حقّ مطالبه ى آن را دارم؟
پاسخ: شیربها که جهت تهیّه ى جهیزیّه تملیک شده، اگر قید شده باشد که براى این کار مصرف شود، باید صرف در آن کار شود و در هر صورت پدر حقّ ندارد بعد از تملیک جهیزیّه و تحویل به فرزند آن را پس بگی

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -