انهار
انهار
مطالب خواندنی

مستحبات سر بریدن حیوانات

بزرگ نمایی کوچک نمایی

(مسأله 2599)چند چيز در سر بريدن حيوانات مستحبّ است1: اوّل: موقع سر بريدن گوسفند دو دست و يك پاي آن را ببندند و پاي ديگرش را باز بگذارند و 2موقع سربريدن گاو چهار دست و پايش را ببندند و دم آن را باز بگذارند و موقع كشتن شتر دو دست آن را از پايين تا زانو، يا تا زير بغل به يكديگر ببندند و پاهايش را باز بگذارند3 و مستحبّ است مرغ رابعد از سر بريدن رها كنند تا پرو بال بزند4. دوم: كسي كه حيوان را مي كشد، رو به قبله باشد5. سوم: پيش از كشتن حيوان، آب جلوي آن بگذارند. چهارم: كاري كنند كه حيوان كمتر اذيت شود، مثلاً كارد را خوب تيز كنند و با عجله سر حيوان را ببرند6.

این مساله در رساله آیت الله بهجت نیست.

1-مكارم: چند چيز در ذبح حيوانات طبق بعضي از روايات مستحبّ است:...

سيستاني: فقهاء –رضوان الله عليهم- چند چيز را در سر بريدن حيوانات مستحبّ شمرده اند:...

مظاهری: چهار كار در سر بريدن حيوانات مستحب است...

2-فاضل: اوّل:«بنابر مشهور، موقع سر بريدن گوسفند، دو دست و يك پاي آن را ببندند و پاي ديگرش را باز بگذارند» و ...

3-خوئي، تبريزي، سيستاني، وحید: موقع كشتن شتر در حال نشستگي دو دست آن را از پايين تا زانو، يا زير بغل به يكديگر بببندند و پاهايش را باز بگذارند (سيستاني: و اگر ايستاده باشد پاي چپش را ببندند...)

4-مكارم: اوّل: هنگام سر بريدن گوسفند دست و پايش را باز بگذارند و موقع سر بريدن گاو چهار دست و پايش را ببندند و هنگام كشتن شتر دو دست آن را از پايين تا زير بغل به يكديگر ببندند و پاهايش را باز بگذارند و مرغ را بعد از سر بريدن رها كنند، تا پرو بال بزند...

5-[مورد دوم در رساله آيات عظام: خوئي، تبريزي، نوري ، سيستاني ، سبحانی نيست].

6-مكارم: مثلاً با سرعت سر او را ببرند.


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -