انهار
انهار
مطالب خواندنی

مستحبات سر بریدن حیوانات

بزرگ نمایی کوچک نمایی

(مسأله 2599)چند چيز در سر بريدن حيوانات مستحبّ است1: اوّل: موقع سر بريدن گوسفند دو دست و يك پاي آن را ببندند و پاي ديگرش را باز بگذارند و 2موقع سربريدن گاو چهار دست و پايش را ببندند و دم آن را باز بگذارند و موقع كشتن شتر دو دست آن را از پايين تا زانو، يا تا زير بغل به يكديگر ببندند و پاهايش را باز بگذارند3 و مستحبّ است مرغ رابعد از سر بريدن رها كنند تا پرو بال بزند4. دوم: كسي كه حيوان را مي كشد، رو به قبله باشد5. سوم: پيش از كشتن حيوان، آب جلوي آن بگذارند. چهارم: كاري كنند كه حيوان كمتر اذيت شود، مثلاً كارد را خوب تيز كنند و با عجله سر حيوان را ببرند6.

این مساله در رساله آیت الله بهجت نیست.

1-مكارم: چند چيز در ذبح حيوانات طبق بعضي از روايات مستحبّ است:...

سيستاني: فقهاء –رضوان الله عليهم- چند چيز را در سر بريدن حيوانات مستحبّ شمرده اند:...

مظاهری: چهار كار در سر بريدن حيوانات مستحب است...

2-فاضل: اوّل:«بنابر مشهور، موقع سر بريدن گوسفند، دو دست و يك پاي آن را ببندند و پاي ديگرش را باز بگذارند» و ...

3-خوئي، تبريزي، سيستاني، وحید: موقع كشتن شتر در حال نشستگي دو دست آن را از پايين تا زانو، يا زير بغل به يكديگر بببندند و پاهايش را باز بگذارند (سيستاني: و اگر ايستاده باشد پاي چپش را ببندند...)

4-مكارم: اوّل: هنگام سر بريدن گوسفند دست و پايش را باز بگذارند و موقع سر بريدن گاو چهار دست و پايش را ببندند و هنگام كشتن شتر دو دست آن را از پايين تا زير بغل به يكديگر ببندند و پاهايش را باز بگذارند و مرغ را بعد از سر بريدن رها كنند، تا پرو بال بزند...

5-[مورد دوم در رساله آيات عظام: خوئي، تبريزي، نوري ، سيستاني ، سبحانی نيست].

6-مكارم: مثلاً با سرعت سر او را ببرند.


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

ویژه نامه ماه مبارک رمضان


پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -