انهار
انهار
مطالب خواندنی

10- فقاع

بزرگ نمایی کوچک نمایی

(مسأله 115) فقّاع كه از جو گرفته مي شود1 و به آن آبجو مي گويند نجس است2، ولي آبي كه3 به دستور طبيب از جو مي گيرند و به آن «ماءالشّعير» مي گويند پاك مي باشد.

1- بهجت: فقاع كه غالباً از جو گرفته مي شود...

سبحانی: مشروب الکلی که از جو گرفته می شود...

2- زنجانی: هر چند به صورت خفیف مست کننده باشد نجس است...

بهجت: نجس و خوردن آن حرام است...

3- خوئي، تبريزي: غير فقاع مانند آبي كه...

*****

سيستاني: مسأله- فقّاع كه از جو گرفته مي شود و موجب درجهٔ خفيفي از مستي است حرام و بنابراحتياط واجب، نجس نیز می باشد و امّا آب جو كه برای خواصّ طبّی از جو می گیرند و به آن ماء الشعیر می گویند و موجب هيچ گونه مستي نيست، پاك و حلال مي باشد.

مكارم: مسأله- مشروب الكلي كه از جو گرفته مي شود و به آن «آبجو» مي گويند حرام و از جهت نجاست مانند شراب است؛ ولي آبي كه براي خواصّ طبّي از جو مي گيرند و به آن «ماءالشّعير» مي گويند و ابداً مسكر نيست، پاك و حلال است.

مسأله اختصاصي

مكارم: مسأله 129- مخمّر آبجو كه به آن «لوردوبير» نيز مي گويند و به صورت گردي است كه مصرف طبّي دارد، و نه مسكر است و نه مايع، پاك و حلال است.


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -