انهار
انهار
مطالب خواندنی

انقلاب

بزرگ نمایی کوچک نمایی
انقلاب
عنوان انقلاب، در رساله آیات عظام: خوئی، مکارم، تبریزی، سیستانی و زنجانی آمده است.
 در رساله آیةالله فاضل آمده است:  سرکه شدن انگور
  

(مسأله 198) اگر شراب به خودی خود یا به واسطهٔ آن که چیزی مثل سرکه و نمک در آن ریخته اند سرکه شود، پاک می گردد1.

1- بهجت: در صورتی که شراب با چیز نجس دیگری مخلوط نشده باشد؛ و این از مطهریّت انقلاب است.

سیستانی، مکارم، مظاهری: و آن را «انقلاب» گویند.

(مسأله 199) شرابی که از انگور نجس درست کنند به سرکه شدن پاک نمی شود بلکه اگر نجاستی هم از خارج به شراب برسد1 احتیاط واجب آن است2 که بعد از سرکه شدن از آن اجتناب نمایند.

1- اراکی: با سرکه شدن پاک نمی شود، مگر آنکه نجاست در آن قبل از سرکه شدن، از بین رفته باشد (مستهلک شده).

2- مکارم: واجب است...

بهجت: رجوع کنید به ذیل مسأله 200.

*****

گلپایگانی، سیستانی: مسأله: شرابی که از انگور نجس و مانند آن درست کنند، یا نجاست دیگری به آن برسد به سرکه شدن پاک نمی شود..

. زنجانی: به سرکه شدن پاک می شود و احتیاط مستحب در اجتناب است.

.صافي: بنابر احتیاط به سرکه شدن پاک نمی شود.

خوئی، تبریزی: مسأله: شرابی که از انگور نجس و مانند آن درست کنند، چنانچه در ظرف دیگری که پاک باشد بریزند و بعد سرکه شود پاک می شود، و همچنین اگر نجاست دیگری به شراب برسد و مستهلک شود، در صورتی که به ظرف نرسیده باشد بعد از سرکه شدن پاک می شود.

وحید: مسأله – شرابی که از انگور نجس و مانند آن درست کنند چنانچه در همان ظرف سرکه شود پاک نمی شود و اگر در ظرف دیگری که پاک باشد بریزند و سرکه شود بنابراحتیاط پاک نمی شود و همچنین اگر نجاست دیگری به شراب برسد و در آن مستهلک شود.

مظاهری: مسأله – شرابی که از انگور نجس و مانند آن درست کنند با سرکه شدن پاک می شود حتی اگر نجاستی هم از خارج به شراب برسد بعد از سرکه شدن پاک می شود.

مسأله اختصاصی

سبحانی: مسأله 163- شرابی که از انگور پاک درست کنند اگر از خارج نجاستی به آن برسد احتیاط واجب آن است که بعد از سرکه شدن از آن اجتناب نمایند.

(مسأله 200) سرکه ای که از انگور و کشمش و خرمای نجس درست کنند نجس است1.

1- زنجانی: بنابر احتیاط.

بهجت: و در طهارت آن بعد از انقلاب به شراب، و انقلاب شراب به سرکه تأمّل است.

(مسأله 201) اگر پوشال ریز انگور یا خرما داخل آنها باشد و سرکه بریزند ضرر ندارد1. و نیز اگر پیش از آن که خرما و کشمش و انگور سرکه شود خیار و بادمجان و مانند اینها در آن بریزند اشکال ندارد2.

1- بهجت: اشکال ندارد...

گلپایگانی، صافی: و این بنا بر قول به نجاست آن است به جوش آمدن، و [در مسأله 113] گذشت که اقوی طهارت است.[پایان مسأله]

خوئی، تبریزی، وحید: بلکه ریختن خیار و بادمجان و مانند اینها در آن اگر چه پیش از سرکه شدن باشد نیز اشکال ندارد، مگر اینکه پیش از سرکه شدن مسکر شده باشد.

مظاهری: اگر انگور یا خرما همراه با پوشال باشند و با آنها سرکه درست کنند اشکال ندارد...

2- بهجت: بنابر اظهر.

*****

زنجانی: مسأله- اگر پوشال ریز انگور و کشمش و خرما داخل آنها باشد و سرکه بریزند مانعی ندارد، ولی احتیاط در آن است که تا خرما و کشمش و انگور سرکه نشده، خیار و بادمجان و مانند اینها در آن نریزند.

سیستانی: مسأله - اگر پوشال ریز انگور یا خرما داخل دانه‌‌های انگور و خرما باشد و بخواهند سرکه درست کنند، اشکال ندارد، بلکه ریختن خیار، هویج و بادنجان و مانند اینها در آن هرچند قبل از سرکه شدن باشد نیز اشکال ندارد، مگر اینکه پیش از سرکه شدن، مسکر و مست کننده شده باشد.

مکارم: مسأله- اگر انگور را با خوشه هایش سرکه بریزند و قبل از سرکه شدن شراب شود، بعد از آن که مبدّل به سرکه می گردد پاک است، امّا اگر خیار و بادمجان و مانند آنها در آن بریزند، احتیاط واجب اجتناب است.

سبحانی:مسأله- اگر پوشال ریز انگور و کشمش و خرما داخل آنها باشد و سرکه بیندازند ضرر ندارد و احتیاط واجب این است که پیش از آن که خرما و کشمش و انگور سرکه شود خیار و بادمجان و مانند اینها در آن نریزند.

 

مسأله اختصاصی

مکارم: مسأله 218- هرگاه مويز و کشمش را در غذا بريزند و بجوشد، به طوري که آب به داخل آن نفوذ کند و آب داخلش نيز بجوشد حرام مي شود اما نجس نيست و مي توان آنها را جدا کرد و غذا را خورد. ولي در حال سرخ کردن و دم کردن در برنج و امثال آن مانعي ندارد. و در مورد خرما نيز اگر آب آن در غذا وارد شود و بجوشد و مستهلک شود مانعي ندارد. ولي اگر مقدار آن بقدري باشد که بجوشد ولي مستهلک نشود نمي توان آن را خورد.

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

ویژه نامه ماه مبارک رمضان


پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -