انهار
انهار
مطالب خواندنی

6- انتقال

بزرگ نمایی کوچک نمایی

(مسأله 205) اگر خون بدن انسان یا  خون حیوانی که خون جهنده دارد، (یعنی: حیوانی که وقتی رگ آن را ببرند خون از آن جستن می کند1) به بدن حیوانی که خون جهنده ندارد برود و خون آن حیوان حساب شود، پاک می گردد و این را انتقال گویند2. پس خونی که زالو از انسان می مکد چون خون زالو به آن گفته نمی شود و می گویند خون انسان است3 نجس می باشد.

1- سیستانی: حیوانی که عرفاً خون ندارد آن را بمکد به طوری که در معرض آن باشد که جذب بدن آن حیوان گردد همانطوری که پشه از بدن انسان یا حیوان می مکد، آن خون پاک می شود و این را انتقال می گویند. وامّا خونی که زالو از انسان برای معالجه می مکد چون معلوم نیست جزء بدن او شود نجس است.

[قسمت داخل پرانتز در رساله آیت الله بهجت نیست]

2- خوئی، تبریزی: و همچنین است حکم در سایر نجاسات...

زنجانی: و همچنین است حکم در سایر نجاسات؛ و اما خونی که زالو از انسان می مکد چون به آن خون انسان گفته می شود نجس می باشد.

وحید: و همچنین سایر نجاسات، اگر جزء بدن حیوانی شود که به او منتقل شده حکم اجزای آن حیوان را دارد و اگر جزء نشده و آن حیوان ظرف است، نجس است؛ و به این جهت، خونی که زالو از انسان می مکد چون خون زالو به آن گفته نمیشود و می گویند خون انسان است نجس می باشد.

مکارم: بنابراین خون پشه که جزء بدن او است پاک  است، هرچند در اصل آن را از انسان گرفته، ولی خونی که زالو از انسان می مکد پاک نیست چون جزء بدن او محسوب نمی شود.

3- بهجت: تا وقتی که چنین است...

(مسأله 206) اگر کسی پشه ای را که به بدنش نشسته بکشد1 و نداند خونی  که از پشه بیرون آمده از او مکیده یا از خود پشه می باشد، پاک است و همچنین است اگر بداند از او مکیده ولی جزو بدن پشه حساب شود، اما اگر فاصلهٔ بین مکیدن خون و کشتن پشه به قدری کم باشد که بگویند خون انسان است2، یا معلوم نباشد که می گویند خون پشه است یا خون انسان، نجس می باشد.

1- سیستانی: و خونی را که پشه مکیده از او بیرون بیاید آن خون پاک است، زیرا در معرض آن بوده که غذای پشه شود، اگر چه فاصله میان مکیدن خون و کشتن پشه بسیار کم باشد، ولی احتیاط مستحبّ آن است که از آن خون در این صورت اجتناب شود.

2- گلپایگانی، صافی: آن خون نجس می باشد، واگر بداند که آن خون را از انسان مکیده و شک کند که جزء بدن پشه شده یا نه، احتیاط اجتناب از آن است.

سبحانی: نجس می باشد.

*****

مکارم: مسأله- هرگاه خونی از پشه بیرون آید و نداند خونی است که تازه از او مکیده یا از خود پشه است پاک می باشد، ولی اگر بداند هنوز خون جزء بدن پشه نشده نجس می باشد.

مظاهری: مسأله – اگر کسی پشه ای را که به بدنش نشسته بکشد خونی که از پشه بیرون می آید پاک است.


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -