انهار
انهار
مطالب خواندنی

سرآغاز غیبت

بزرگ نمایی کوچک نمایی
دانشمندان و محدثان در مورد آغاز غیبت «صغری» دیدگاه متفاوتی دارند، برخی مبدا آن را ولادت حضرت مهدی علیه السلام و عصر پدر بزرگوارش می دانند و برخی آغاز غیبت صغری را از شهادت حضرت عسگری علیه السلام به حساب می آورند.
زندگی حضرت مهدی علیه السلام از همان آغاز ولادت مبارکش با نوعی پرده پوشی و راز داری و نهان ماندن از چشم ها همراه بود بر این اساس می توان گفت: که غیبت صغری از حضرت عسکری و ولادت فرزند گرانمایه اش حضرت مهدی علیهما السلام شروع شده و با این بیان پنج سال زندگی ان وجود گرانمایه در کنار پدر را همانگونه که مرحوم مفید و دیگر دانشمندان جزو غیبت صغری محسوب داشته اند آنگونه به حساب آوریم.
واقعیت این است که غیبت کوتاه مدت حضرت مهدی علیه السلام نوعی آماده سازی برای غیبت طولانی بود و غیبت طولانی اش مقدمه ظهور و حضور تمام عیار در جامعه انسانی و غیبت صغری یک حالت میانه ای بود میان غیبت کبری و عصر ظهور.
در غیبت کبری رابطه گسترده و کامل امت با امام راستین و معصوم خویش گسسته است و در عصر ظهور این رابطه بطور کامل برقرار، اما در غیبت صغری نه ان است و نه این، بلکه شرایط و وضعیت میانه ای حاکم بود.
توضیح مطلب اینکه پیش از غیبت صغری مردم در هر کجا و هر زمانی که تصمیم می گرفتند می توانستند با امامان معصوم علیهما السلام که معاصر آنان بودند دیدار کنند . این شرایط تا زمان حضرت هادی علیه السلام ادامه داشت وآن هنگام بود که فشار از سوی استبداد بر امام هادی علیه السلام بیشتر شد و تمامی حرکات دیدارها و روابط و فعالیت های آن گرامی با افراد زیر ذره بین بیدادگر عباسی قرار گرفت انبوهی از جاسوسان و خبر چینان بر او گمارده شدند.
آری در این شرایط سخت و در این جو وحشتناک بود که حضرت هادی علیه السلام می زیست. آیا بینش و حکمت او را ناگزیر نمی ساخت که برای زندگی خویش شیوه خاصی برگزینند؟
بر این اساس بود که ان گرامی در همان شرایطی که تحت فشار و مراقبت شدید جاسوسان خلافت بود و سایه شوم حکومت ترور و وحشت بر او و هر دوستدار خاندان وحی و رسالت که با او در ارتباط بود سایه افکنده بود آن گرامی در همانحال با درایت و تدبیر بی نظیر می کوشید تا با اوضاع و احوال مراقب و مسلط باشد و در این اندیشه بود که خود و یاران مکتب و آرمان اهل بیت علیهم السلام را از فشار و اختناق بیشتر رهایی بخشد.
به هر حال امام هادی علیه السلام سخت گرفتار بود و از جمله راهها و وسایل حکیمانه ای که برا رهایی از مراقبت های پلیسی و کاستن از جو وحشت و ترور حکومت جور، برگزید این بود که برخی از شایستگان را در بغداد و دیگر نقاط انتخاب کرد تا آنها نماینده و وکیل حضرت هادی علیه السلام در میان مردم و مرجع و مصدر امور دینی و دنیوی آنان باشند. از آن پس به دستور آن حضرت حقوق مالی به انان سپرده ممی شدو مسایل و معارف و احکام نیز از آنان سوال می گردید و انان نماییندگان حضرت در میان مردم و واسطه بین امام و امت بودند و برای اینکه حکومت استبدادی انان را نشناسند و به نقش حساس آنان را آگاه نگردد این کار بزرگ و پر مخاطره را در پوشش کارهایی نظیر تجارت و دیگر رشته های مورد احتیاج مردم انجام می دادند و این سبک تا شهادت حضرت عسکری علیه السلام استمرار داشت. و پس از شهادت امام عسکری، فرزندش امام مهدی علیهما السلام وکالت وکلا و نمایندگان شایسته پدر گرانقدر و نیای بزرگش را تنفیذ کرد.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
منبع: اقتباس از کتاب امام مهدی علیه السلام از ولادت تا ظهور، آیه الله سید محمد کاظم قزوینی

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

ویژه نامه ماه مبارک رمضان


پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -