انهار
انهار
مطالب خواندنی

نسب بلند آوازه حضرت مهدی علیه السلام

بزرگ نمایی کوچک نمایی
پدران و نیاکان سرافراز:
نام بلند آوازه آن گرانمایه «محمد» و به «مهدی» علیه السلام شهرت دارد.
او فرزند حضرت امام حسن عسکری علیه السلام ابن امام هادی ابن امام جواد ابن امام رضا ابن امام کاظم ابن امام صادق ابن امام باقر ابن امام سجاد ابن امام حسین ابن امام علی علیهما السلام و فرزند دلبند فاطمه زهرا سلام الله علیه دخت گرانقدر نب مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم است.
این نسب والای آن حضرت است که علاوه بر اسناد تاریخی ، انبوه روایات این واقعیت را در چشم انداز حق جویان قرار می دهد.
مادر گرامی او
مادرش، بانوی بزرگ، نیک بخت، پرشکوه، بنام نرجس است و او را «صیقل»، «ریحانه» و «سوسن» نیز نامیده اند.
لازم به یادآوری است که تعدد نام و اختلاف در اسم، نه تعدد شخصیت را می طلبد و نه اختلاف در مورد صاحب آن را.
دست خیانت و تحریف در برخی روایات
هر پژوهشگری به روایاتی که از نسب امام عصر علیه السلام سخن می گوید مراجعه کند به روشنی در خواهد یافت که امام مهدی علیه السلام بی هیچ تردیدی فرزند امام حسن عسکری علیه السلام است.
 با این وصف شما در برخی از کتابهای اهل سنت به روایتی بر می خورید که دست تحریف و تزویر به سوی آن دراز شده و خیانتکارانه بخاطر زشت و بی اعتبار جلوه دادن روایت و منحرف ساختن آن از هدف اصلی خویش که بیان شخصیت و نسب حضرت مهدی علیه السلام است یک واژه بیگانه به آن افزوده است و به همین جهت هم این روایت ارزش و اصالت حقیقی خویش را از دست داده است.
علاوه بر این ، روایت مورد اشاره از نظر سند و متن ضعیف است و نزد پژوهشگران فاقد ارزش و اعتبار، اما شگفت اینجاست که برخی از بد اندیشان صدها روایت صحیح و اصیل و معتبر را در این مورد رها ساخته و به همین روایت فاقد ارزش و اعتبار چسبیده اند. چرا که پاسخگوی تمایلات و خواسته های دل بیمار انان است. آن روایت این است:
عن ابی داوود، عن زائدة، عن عاصم، عن زرّ، عن عبدالله، عن النبی صلی الله علیه و آله وسلم انه قال: «لو لم یبق من الدنیا الا یوم واحد، لطول الله ذلک الیوم، حتی یبعث الله رجلا منی – او: من اهل بیتی- یواطی ء اسمه اسمی [و اسم ابیه اسم ابی] یملاء الارض قسطا و عدلا کما ملئت ظلما و جورا.
این روایت با چیزی که دست تحریف و خیانت بدان افزوده است از دیگر انبوه روایات که پیرامون حضرت مهدی علیه السلام آمده است از نظر سند و متن متفاوت است.
از نظر سند: بدان جهت فاقد ارزش است که روایت بوسیله فردی به نام «زائده» روایت شده است و او فردی است که دانشمندان علم رجال در بیوگرافی اش تصریح کرده اند که:
«انه یزید فی الاحادیث؛ یعنی: او در روایات می افزود و امانت در نقل را رعایت نمی کرد»
از نظر متن:
بدان دلیل فاقد ارزش این است که روایت از «زر» از راههای فراوان دیگری روایت شده است و در هیچ کدام از آن جمله «و اسم ابیه اسم ابی» وجود ندارد و این نشانگر آن است که این جمله اضافی ساخته و پرداخته فردی بنام «زائده» است که پژوهشگران اهل سنت نیز این واقعیت را دریافته اند از جمله یکی از آنان در کتاب خویش می نویسد:
همه روایات رسیده از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم در این مورد، فاقد جمله «و اسم ابیه اسم ابی» می باشد.
امام احمد بن حنبل این حدیث را در مسند خویش در موارد متعددی آورده است و همه جا تنها جمله «اسمه اسمی» می باشد.
چرا تحریف؟
بازرگانان و دلالان حدیث، به منظور تقرب به قطبهای قدرت و طمع به دست آوردن ثروت و تقویت جبهه باطل و بیداد، روایاتی جهت دار از خود می ساختند و انها را به دروغ به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلم نسبت می دادند.
هدف «زائده» نیز از این کار:
1) تأیید مهدی عباسی بوده است که نامش «محمد» و نام پدرش «عبدالله» است و لقبش «مهدی».  
2) ممکن است هدف تأیید «محمد بن عبدالله بن حسن» بوده است که لقبش نفس زکیه بود و بر ضد دستگاه ستمگر و پر فریب عباسی قیام کرد.
نتیجه اینکه: روایت زائده از دیدگاه دانشمندان حدیث فاقد صحت و اعتبار است و در نهایت تزلزل و ضعف و توجیه حرف نادرست نیز، کار نادرست دیگری است.
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
منبع: امام مهدی از ولادت تا ظهور، آیت الله سید محمد کاظم قزوینی

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

ویژه نامه ماه مبارک رمضان


پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -