انهار
انهار
مطالب خواندنی

شرط دهم: موالات

بزرگ نمایی کوچک نمایی
شرط دهم: آنکه کارهای وضو را پشت سر هم انجام دهد.
*****
مکارم: مسأله- شرط نهم اینکه کارهای وضو را چنان بجا آورد که بگویند پشت سر هم انجام می دهد و اگر چنین کند وضوی او صحیح است، هرچند بر اثر گرمی هوا و وزش باد اعضای سابق خشک شده باشد، مثلاً موقعی که می خواهد دست راست را بشوید صورت او خشک شود، ولی اگر طوری انجام دهد که پشت سر هم نباشد وضوی او باطل است، هر چند بر اثر سردی هوا اعضای قبل خشک نشده باشد.
مسأله 283- اگر بین کارهای وضو به قدری فاصله شود که وقتی می خواهد جایی را بشوید یا مسح کند رطوبت جاهایی1 که که پیش از آن شسته یا مسح کرده خشک شده باشد، وضو باطل است2 و اگر فقط رطوبت جایی که جلوتر از محلی است که می خواهد بشوید یا مسح کند خشک شده باشد مثلاً موقعی که می خواهد دست چپ را بشوید رطوبت دست راست خشک شده باشد و صورت تر باشد وضو صحیح است3.
1- سیستانی: اگر بین کارهای وضو به قدری فاصله شود که در نظر عرف پشت سر هم نباشد وضو باطل است، ولی در صورت پیش آمد عذری برای شخص – مانند فراموشی یا تمام شدن آب – این امر معتبر نیست، بلکه اگر وقتی می خواهد جایی را بشوید یا مسح کند چنانچه رطوبت تمام جاهایی...
زنجانی: تمام جاهایی...
2- مظاهری: [پایان مسأله]
گلپایگانی، صافی: و اگر فقط رطوبت یکی از جاهایی که جلوتر شسته یا مسح کرده خشک شده باشد، مثلاً موقعی که می خواهد دست چپ را بشوید رطوبت دست راست یا رطوبت صورت خشک شده باشد، احتیاط واجب (صافی: احتیاط مستحبّ) آن است که به این وضو اکتفاء نکند.
وحید: اگر بین کارهای وضو به قدری فاصله شود که وقتی که می خواهد جایی را بشوید یا مسح کند رطوبت اعضای قبل خشک شده باشد وضو باطل است...
3- زنجانی: و احتیاط مستحب آن است که وضو را باطل کند و از سر بگیرد.
اراکی، فاضل: احتیاط واجب آن است (فاضل: بهتر آن است) که دوباره وضو بگیرد.
بهجت: احتیاط واجب آن است که وضو را باطل کند و از سر بگیرد.
مکارم: رجوع کنید به ذیل شرط دهم.
*****
سبحانی: مسأله- کارهای وضو را باید چنان بجا آورد که بگویند پشت سر هم انجام می دهد، در این صورت وضوی او صحیح است، هرچند بر اثر گرمی هوا و وزش باد، اعضای سابق خشک شده باشد، مثلاً موقعی که می خواهد دست راست را بشوید صورت او خشک شود؛ ولی اگر طوری انجام دهد که پشت سر هم نباشد وضوی او باطل است، هرچند بر اثر سردی هوا اعضای قبلی خشک نشده باشد.
مسأله 284- اگر کارهای وضو را پشت سر هم به جا آورد، ولی به واسطه گرمای هوا1 یا حرارت زیاد بدن و مانند اینها رطوبت2 خشک شود، وضوی او صحیح است.
1- زنجانی: باد یا گرمای هوا...           
2- خوئی، تبریزی، سیستانی، وحید: رطوبت جاهای پیشین...
مکارم: رجوع کنید به ذیل شرط دهم.
سبحانی: رجوع کنید به ذیل مسأله 283.
مسأله 285 - راه رفتن در بین وضو اشکال ندارد1، پس اگر بعد از شستن صورت و دستها چند قدم راه برود2 و بعد سر و پا را مسح کند، وضوی او صحیح است.
این مسأله در رساله آیت الله سبحانی نیست.
1- زنجانی: [پایان مسأله].
2- تبریزی: مقداری راه برود...

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

ویژه نامه ماه مبارک رمضان


پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -