انهار
انهار
مطالب خواندنی

بیع تعلیقی

بزرگ نمایی کوچک نمایی

سؤال 37 :اگر زید قطعه زمینی را به عمرو فروخته مشروط به اینکه برای خالد نخریده باشد والّا بیع باطل خواهد بود در صورتی که بعداً ظاهر شود که عمرو زمی را برای خالد خریده، این معامله چه صورتی دارد؟

جواب: اگر بیع را مشروط و معلّق کرده باطل است و اگر در ضمن بیع شرط کرده باشد بیع صحیح است و در فرض مذکور فروشنده حق فسخ دارد.

سؤال 38 : اینجانب مدت ها شغل دفتر یاری دفتر خانه اسناد رسمی تهران را داشتم و چندین سال است که واجد شرایط سر دفتری هستم در دوره های طاغوت برای گرفتن دفتر اسناد رسمی به ادارۀ ثبت تهران مراجعه و تقاضای دفتر نمودم، گفتند محل نداریم و شما باید پول فراهم کنی تا از سر دفتران دفتر بخری بنده دو سال قبل از سردفتری که در آن دفتر مشغول کار هستم گفتگو کردم و سر دفتر به من گفت بعد از بازنشسته شدن دفترم را به سیصد و پنجاه هزار تومان می فروشم بنده ناگزیر قبول کردم، (زیرا شغل دیگری نداشتم ) و قرارداد فروش دفتر نوشته شد و من مقداری هم پول به ایشان پرداخت کردم تا اینکه بازنشسته شود ولی در رژیم کذشته بازنشستگی وی قبول نشد و فعلاً در دفتر خانه حاضر می شود و حق التحریر اسناد را طبق معمول می برد لطفاً بفرمایید تکلیف من در این مورد چیست آیا خریدن این طور دفتر از لحاظ شرعی صلاح است یا خیر؟ و سردفتری که با این شرایط دفترش را می فروشد جایز است یا خیر؟

جواب:   در فرض مذکور معامله غرری و باطل است.


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -