انهار
انهار
مطالب خواندنی

بیع اکراهی

بزرگ نمایی کوچک نمایی

سؤال 27 : همسر من مالک نیم دانگ از شش دانگ خانۀ مسکونی پدرم می باشد و فعلاً هم مستأجر دیگری هستیم. پدرم شدیداً اصرار دارند که نیم دانگ همسرم را خریداری نموده و قیمت آن را به وی بپردازند ولی چون با پول آن حتی ارزانترین و کوچکترین خانۀ قابل استفاده را هم نمی توان تهیّه نمود، همسرم موافق نیست.

سؤال 1 – آیا من که اختیار همسرم را دارم می توانم او را مجبور سازم که نیم دانگ خانه اش را بفروشد و پولش را دریافت دارد تا رضایت پدرم حاصل شود؟

جواب:   حق ندارید و شوهر اختیار همسرش را ندارد و طرفین حقوق متقابله ای دارند که باید عمل کنند.

سؤال 2 – آیا همسرم راضی به فروختن نیم دانگ خانه اش شد، پدر همسرم حق دارند به او اجازه ندهند و یا سند آن را که نزد خودشان است در اختیار وی قرار ندهند؟

جواب:   حق ندارند.

سؤال 3: آیا در صورتی که من مجاز باشم که همسرم را مجبور به فروختن نیم دانگ خانه اش بنمایم پدر همسرم حق دارند سند آن را در اختیار من نگذارند؟

جواب:   شما حق ندارید او را مجبور کنید.

 


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -