مطالب خواندنی

غسل هاى واجب

بزرگ نمایی کوچک نمایی

غسلهای واجب1 هفت چیز2 است:

اول: غسل جنابت. دوم: غسل حیض. سوم: غسل نفاس. چهارم: غسل استحاضه. پنجم: غسل مسّ ميّت. ششم: غسل ميّت. هفتم: غسلی که بواسطهٔ نذر و قسم و مانند اینها واجب می شود3.

1- مظاهری: اعم از واجب نفسی مانند غسل اموات و واجب غیری مثل غسل جنابت...

2- زنجانی: هشت چیز...

3- بهجت: [و] به مناسبت ذکر غسل میّت و مسّ میّت، احکام دیگر مربوط به اموات نیز ذکر می شود.

سیستانی: و اگر کسوف کلّی یا خسوف کلّی شود و مکلّف عمداً نماز آیات را نخواند تا قضا شود بنابراحتیاط واجب باید برای  قضای آن غسل کند.

زنجانی: هفتم: غسل قضای نماز آیات. کسی که در موقع گرفتن خورشید و ماه نماز آیات را عمداً نخوانده باشد، در صورتی که تمام ماه و خورشید گرفته باشد بنابراحتیاط واجب باید براي قضای نماز آیات غسل نموده و نماز بخواند و این نماز قضا بدون غسل باطل است. هشتم: غسلی که بواسطهٔ نذر و قسم و مانند آن یا اجاره یا شرط  یا دستوری که اطاعت آن لازم است واجب شده باشد.

مکارم: هفتم: غسل مستحبّی که بواسطۀ نذر و قسم و مانند آن واجب شده است .

مظاهری: چنین غسلهایی واجب نیست بلکه وفاء به نذر واجب است. (العروة الوثقی)


  نسخه مناسب چاپ | خروجی word | ایمیل | 

 
پاسخ به احکام شرعی

فید سایت

 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -