انهار
انهار
مطالب خواندنی

تعقيبات نماز

بزرگ نمایی کوچک نمایی

(مسأله 1122) مستحب است انسان بعد از نماز مقداري مشغول تعقيب يعني خواندن ذكر و دعا و قرآن شود. و بهتر است پيش از  آن كه از جاي خود حركت كند و وضو و غسل و تيمم او باطل شود، رو به قبله تعقيب را بخواند و لازم نيست تعقيب به عربي باشد، ولي بهتر است چيزهايي را كه در كتابهاي دعا دستور داده اند بخواند و از تعقيب هايي كه خيلي سفارش شده است تسبيح حضرت زهرا سلام الله عليها  است كه بايد به اين ترتيب گفته شود:

 34 مرتبه «الله اكبر» بعد 33 مرتبه «الحمدلله» بعد از آن 33 مرتبه «سبحان الله»1 و مي شود2 «سبحان الله » را پيش از الحمدلله گفت ولي بهتر است بعد از «الحمدلله» گفته شود.

این مسأله در رساله  آیت الله سبحانی نیست.

1-  وحید:[پایان مسأله]

مكارم: و فضيلت و ثواب بسيار دارد.

مظاهری: و امام صادق علیه السلام فرموده است: تسبیح مادرم زهرا سلام الله علیها نزد من  بهتر از هزار رکعت نماز است.

2- بهجت: بنابراظهر..

(مسأله 1123) مستحب است بعد از نماز سجده شكر نمايد و همين قدر كه پيشاني را به قصد شكر بر زمين بگذارد كافي است ولي بهتر است صد مرتبه يا سه مرتبه يا يك مرتبه «شكر لله» يا «شكراً» يا «عفواً» بگويد1 و نيز مستحب است هر وقت نعمتي به انسان مي رسد يا بلايي از او دور مي شود سجده شكر بجا آورد2.

این مسأله در رساله  آیت الله سبحانی نیست.

1- خوئي، تبريزي: شكراً لله يا عفوا لله بگويد...

2- مکارم: ديگر از مستحبّات بعد از نماز سجده شکر است به این صورت که پيشانى را به قصد شکر بر زمين بگذارد و اگر شکر خداوند را به زبان نيز آورد بهتر است و به قصد رجاء يک مرتبه يا سه مرتبه، يا صد مرتبه «شُکْراً لِلّهِ» بگويد و مستحبّ است هر وقت نعمتى به انسان برسد يا بلايى از او دفع شود سجده شکر به جا آورد.


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

ویژه نامه ماه مبارک رمضان


پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -