انهار
انهار
مطالب خواندنی

نمازهاى واجب يوميّه

بزرگ نمایی کوچک نمایی
نمازهای واجب شش است: 1 اوّل- نماز یومیه2. دوم- نماز آیات. سوم- نماز میّت3. چهارم- نماز طواف واجب خانه کعبه4. پنجم- نماز قضای پدر5 که بر پسر بزرگتر واجب است6. ششم- نمازی که بواسطه اجاره و نذر و قسم و عهد 7واجب می شود8.
1- مظاهری: پنج است...
2- خویی، سیستانی، زنجانی، وحید:  و نماز جمعه از نمازهای روزانه است .
3- وحید: بنابر اینکه اطلاق نماز بر آن به نحو حقیقت باشد، هر چند در هر صورت واجب است...
4- فاضل: مانند نماز طواف در عمره تمتع و عمره مفرده و نماز طواف در حج تمتع و نماز طواف نساء...
5- گلپایگانی، مکارم، صافی، نوری، مظاهری، زنجانی: پدر و مادر...
فاضل، سبحانی: پدر و بنابراحتیاط واجب مادر...
6- مکارم: به شرحی که می آید...
سیستانی: بنابراحتیاط ، واجب است ...
مظاهری: پنجم: نماز قضای پدر و مادر که بر پسر بزرگتر واجب است.[پایان مسأله].
7- وحید: و شرط در ضمن عقد...
8- زنجانی: ششم: نمازی که بواسطه اجاره یا شرط یا نذر و قسم و عهد و امری که اطاعت آن لازم است بر انسان واجب می شود.
مکارم: ششم: نماز نافله ای که بواسطه نذر و عهد و قسم واجب شده است.
فاضل: لازم به تذکر است که نمازهایی که بواسطه اجاره و نذر و قسم و عهد واجب می شود خود نماز واجب نیست بلکه وفای به عقد اجاره و نذر و قسم و وفای به عهد واجب است.
*****
بهجت: مسأله- نمازهای واجب به شرح ذیل می باشد:
1- نماز یومیه و آنچه ملحق به آن است، مانند نماز جمعه، نماز احتیاط، نماز قضا و نمازی که نمازگزار دوباره آن را اعاده می کند، که احکام هریک گفته خواهد شد. 2- نماز آیات که شامل زلزله و خسوف و کسو ف و مانند اینها می شود. 3- نماز میت. 4- نماز طواف واجب خانه کعبه برای حج و عمره ای که واجب شده باشند. 5- نماز قضای والدین بر پسر بزرگ. 6- نمازی که به سبب اجیر شدن یا نذر و قسم و عهد واجب می شود.
امام خامنه ای: مسأله- نمازهای واجب عبارت است از:
 1- نمازهای یومیه، 2- نماز طواف که پس از طواف واجب خانه کعبه خوانده می شود، 3 - نماز آیات که هنگام خورشید گرفتگی ,ماه گرفتگی, زلزله و مانند آنها خوانده می‌شود، 4- نماز میت بر بدن مسلمانی که از دنیا رفته, خوانده می شود، 5-  نماز قضای پدر و بنابر احتیاط واجب[1] مادر که بر پسر بزرگ واجب است، 6- نمازی که به واسطه ی عهد, نذر و قسم و یا به واسطه ی اجاره[2] واجب است[3] خوانده شود.
-----
[1] - برای آگاهی از معنای احتیاط واجب و سایر اصطلاحات فقهی به اصطلاح نامه انتهای کتاب مراجعه نمایید.
[2] -  برای آگاهی از تعریف و احکام نماز استیجاری به مسأله ۶۴۳ و بعد از آن مراجعه نمایید.
[3] - در واقع آنچه واجب است عمل به نذر, عهد و قسم و اجاره می باشد نه اینکه نماز مستحب تبدیل به نماز واجب شده باشد. {رساله نماز و روزه م 2و3}
نمازهای واجب یومیه
نمازهای واجب یومیه 1پنج است: ظهر و عصر، هر کدام چهاررکعت، مغرب سه رکعت، عشا چهاررکعت، صبح دو رکعت2.
1- وحید: غیر از جمعه...
2- صافی: و نماز جمعه هم از نمازهای روزانه است.
امام خامنه ای: مسأله- نمازهای شبانه روز «یومیه» از واجبات بسیار مهم شریعت اسلامی و بلکه ستون دین است و در هیچ حالی نباید ترک شود.
نمازهای واجب شبانه روز هفده رکعت است که عبارتند از: نماز صبح (دو رکعت) نماز ظهر (چهار رکعت) نماز عصر (چهار رکعت) نماز مغرب (سه رکعت) نماز عشا (چهار رکعت) {رساله نماز و روزه م 2و3}
(مسأله 728) در سفر1 باید نمازهای چهار رکعتی را با شرایطی که گفته می شود دو رکعت خواند.
1- وحید: و خوف...
مسائل اختصاصی
بهجت: مسأله 611- نمازگزار برای بجا آوردن نماز صحیح چند شرط را باید قبل از نماز رعایت کند؛ اوّل: طهارت، که مسائل آن گذشت. دوم: وقت هر نماز . سوم: قبله. چهارم: پوشش در حال نماز و شرایط آن. پنجم: مکان نمازگزار و مسائل مربوط به آن؛  و تفصیل هر یک از شرایط و سایر مستحبات بیان خواهد شد.
مکارم - مسأله 671ـ نمازجمعه دو ركعت است و در روز جمعه جانشين نماز ظهر مى شود و در زمان حضور پيامبر (صلى الله عليه و آله) و امام معصوم (عليه السلام) و نايب خاصّ او واجب عينى است، امّا در زمان غيبت كبرى واجب تخييرى است، يعنى ميان نماز جمعه و نماز ظهر مخيّر است، ولى در زمانى كه حكومت عدل اسلامى باشد احتياط آن است كه ترك نشود.

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -