انهار
انهار
مطالب خواندنی

آیا حجّ بر من با شرایط فعلی واجب است (آیةالله امام خمینی)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال اينجانب به اتفاق همسرم در سال 84 جهت حج واجب نام نويسي كرده ايم كه هر دوي ما حقوق بگير دولت مي باشيم و حقوقمان را روي هم ريخته و خرج مي كنيم حال كه در سال آينده نوبت تشرفمان فرا رسيده است با توجه به هزينه زیاد حجّ فعلاً، پولي را كه پس انداز كرده ايم فقط جوابگوي تشرف يك نفر از ما مي باشد! آيا مي توانيم هزينه تشرف آن يك نفر را كه آماده است درصندوق هاي قرض الحسنه وديعه گذاري كنيم و با استفاده از وام هر دوي ما به سفر حج مشرف شويم؟ يا اينكه بايد يكي يكي جهت انجام فريضه حج واجب اقدام كنيم؟ آيا تشرف به حج تمتع با استفاده از وام با توجه به اينكه مقروض مي شويم جايز مي باشد يا خير؟
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی امام خمینی(قدّس سرّه)

جواب 1- البته قرض گرفتن برای انجام حجّ، جایز است و در کتاب کافی کلینی روایاتی از معصومین (علیهم السلام) در جواز قرض گرفتن برای انجام آن وجود دارد.
2- با توجه به این که استطاعت مالی، یکی از شرایط وجوب حج است، و شما مستطیع نیستید، تکلیفی ندارید.
3- اگر مصارف حج را قرض کنید و وام بگیرید مستطیع نمى‏شوید، هر چند بعداً بتوانید به سهولت قرض را اداء کند و چنین حجّی کفایت از حج واجب نمى‏کند.
البته برخی از آیات عظام مانند: خوئی، گلپایگانی، فاضل لنکرانی، خامنه ای، صافی گلپایگانی و شبیری زنجانی می فرمایند: هر گاه کسى مقدارى پول قرض کند که آن پول به مقدار مخارج حج باشد، و قدرت پرداخت آن را بدون مشقت بعد از آن داشته باشد، حج بر او واجب می شود. یاحقّ.  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

ویژه نامه ماه مبارک رمضان


پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -