انهار
انهار
مطالب خواندنی

تبعیت زن و اولاد در وطن

بزرگ نمایی کوچک نمایی

 

احکام مسافر- آیت الله العظمی فاضل قدس سره

تبعیت زن و اولاد در وطن

سؤال 471 :آیا زن در وطن تابع شوهر است؟

پاسخ: زن تابع نیست و میزان تصمیم و قصد خودش مى باشد.

سؤال 472 :در مورد تبعیت اولاد از والدین در قصر و اتمام نماز، اولا آیا اولاد تابع پدر و مادر هر دو هستند یا تابع پدر؟ و چنانچه وطن مادر غیر از وطن پدر باشد وظیفه اولاد چیست؟ با توجه به اینکه پدر در وطن مادر مسافر است؟ و ثانیاً این تبعیت تا چه زمانى است؟ و ثالثاً شهرى که فرزند در آن متولد شده لکن نه وطن پدر او است و نه وطن مادر او آیا وطن او محسوب مى شود؟

پاسخ: به طور کلى تبعیت به این است که شخص در اراده و زندگى استقلال نداشته باشد و تابع اراده و زندگى دیگرى باشد و در این جهت فرقى بین صغیر و کبیر و پدر و مادر و همسر و بیگانه نیست. بنابراین اگر فرزند تابع مادر بوده و خواه ناخواه با مادر و در وطن مادر زندگى کند و در آنجا بزرگ شود، وطن مادر او هم خواهد بود اگرچه وطن پدر محسوب نشود و پدر در آنجا مسافر باشد و این تبعیت تا زمانى است که فرزند در زندگى و اراده مستقل شود و به میل خود تصمیم ماندن یا اعراض بگیرد.

سؤال 473 :تابعیت زن و فرزند از شوهر و پدر در توطن و اعراض قهرى است یا اختیارى و مربوط به نظر و تصمیم خود زن و فرزند است یا نه؟

پاسخ: زن و فرزند در توطن و اعراض تابعیت ندارند، مگر اینکه بنا داشته باشند هرکجا شوهر و پدر زندگى مى کند زندگى کنند و خود در تصمیم گیرى استقلال عرفى نداشته باشند، در این صورت تابعیت عرفى در توطن و اعراض هست. ولى در صورتى که خود مستقل در تصمیم گیرى هستند و زن از وطن اصلى خود چشم نپوشیده اعراض محقق نمى شود، اگر چه شوهر مثلا چشم پوشیده باشد و همینطور است فرزند. پس فرزند وقتى در زندگى مستقل شد، از تابعیت خارج مى شود.

سؤال 474 :شخصى از قم به تهران رفته است و در آنجا ساکن شده و ازدواج کرده است، ولى از وطن خود (قم) اعراض نکرده، اکنون بفرمایید اگر همسرش را از تهران براى دو یا سه روز زیارت و صله رحم به قم بیاورد در حالى که خودش نماز را در قم تمام مى خواند، همسرش چه وظیفه اى دارد؟

پاسخ: در فرض سؤال، نماز همسر در قم قصر است، مگر اینکه قصد ماندن ده روز بکند.

سؤال 475 :دخترى که شوهر کرده، آیا در انتخاب وطن تابع شوهر است و یا خود باید مستقلا تصمیم بگیرد و اگر به وطن اصلى خود برود، چه وظیفه اى دارد؟

پاسخ: زن در انتخاب وطن تابع شوهر نیست و در صورتى که از وطن اصلى خود اعراض نکرده باشد، نماز وى در آنجا تمام و روزه واجب است.

سؤال 476 :آیا زن در وطن یا اعراض از وطن تابع شوهر خود مى باشد یا مى تواند مستقل باشد؟

پاسخ: زن در وطن تابع شوهر خود نیست، بلکه در صورتى که بخواهد همراه شوهر و در محل زندگى او زندگى کند، وطن زوج وطن او هم مى شود. ولى اگر بخواهد با توافق شوهر یا حتى بدون توافق شوهر در جاى دیگرى زندگى دائمى داشته باشد، همانجا وطن او مى باشد.

سؤال 477 :آیا فرزند در وطن یا اعراض از آن تابع پدر است یا مى تواند مستقل باشد؟

پاسخ: فرزند تا وقتى مستقل نشده، در وطن تابع سرپرست خود مى باشد. اما هرگاه زندگى مستقل پیدا کرد، مى تواند براى خود وطن انتخاب کند یا اعراض کند.

سؤال 478 :اگر انسان از شهر دیگر زن بگیرد، وطن زن شهر خودش مى باشد یا شهر شوهرش؟

پاسخ: اگر قصد شوهر این باشد که تا آخر عمر در وطن خودش زندگى کند و قصد زن هم این باشد که تا آخر عمر همراه شوهر و در شهر او زندگى کند، شهر شوهر وطن زن مى شود و شهر خود زن دیگر وطن او نیست.


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -