انهار
انهار
مطالب خواندنی

وطن

بزرگ نمایی کوچک نمایی

 

احکام مسافر- آیت الله العظمی فاضل قدس سره

وطن

سؤال 458 :مقصود از وطن اصلى که در رساله توضیح المسائل براى آن احکامى بیان فرموده اید چیست؟

پاسخ: مقصود از وطن اصلى جایى است که شخص در آنجا متولد شده و جایگاه پدرى او بوده است.

سؤال 459 :در صورت اتخاذ وطن جدید، چه مدت باید در آن اقامت کرد تا وطن صدق کند؟

پاسخ: بعد از قصد توطن دائمى مقدارى که عرفاً بگویند آنجا ساکن شده، و ظاهراً شش ماه کافى است.

سؤال 460 :منظور از مدّت زمانى که مردم محل بگویند اینجا وطن اوست چقدر است؟

پاسخ: میزان صدق عرفى است.

سؤال 461 :در توضیح المسائل مسأله 1353 فرموده اید: «تا انسان قصد ماندن همیشگى در جایى که غیر وطن اصلى خودش است، نداشته باشد، وطن او حساب نمى شود، مگر آنکه بدون قصد ماندن آنقدر بماند که مردم محل بگویند وطن اوست»، اکنون با توجه به این مسأله اینجانب که مدت 8 سال است در قم مشغول تحصیل هستم و ازدواج هم کرده ام، ولى قصد حتمى ماندن دائم در قم را ندارم، وظیفه من چیست، البته قصد رفتن حتمى هم ندارم و فعلا نمى توانم براى آینده ام تصمیم جدى بگیرم

پاسخ: در صورتى که قصد رفتن گرچه در چند سال آینده نداشته باشید و مردم شما را اهل قم بشمارند، قم براى شما حکم وطن را دارد، هرچند که قصد ماندن همیشگى را نداشته باشید.

سؤال 462 :اینجانب ساکن تهران مى باشم و در 36 کیلومترى تهران در منطقه اى کوهستانى باغ و خانه دارم، که گاهى براى تفریح و استفاده از آب و هوا به آنجا مى روم، با توجه به اینکه در آن محل بدنیا نیامده ام، نماز و روزه ام در آنجا چه حکمى دارد؟

پاسخ: در فرض سؤال نماز شما قصر است و روزه تان صحیح نیست، مگر اینکه قصد ده روز یا قصد توطن دائمى ـ اگرچه سالى چند ماه باشد ـ در آنجا بکنید.

سؤال 463 :اگر پسر در وطن اوّلى پدر به دنیا بیاید و مدت کمى در همانجا باشد و بعد بجاى دیگر برود و آنجا را محل سکونت قرار دهد، کدام محل وطن او محسوب مى شود؟

پاسخ: مکان دوم.

سؤال 464 :زنانى که بدون توجه به اعراض و عدم اعراض از وطن اصلى شان به شهر دیگر به منزل شوهر مى روند و پس از توجه و التفات هم نوعاً قصد دارند که اگر زناشویى شان تا آخر عمر برقرار و باقى بماند در وطن شوهر اقامت کنند والاّ به وطن خودشان برگردند، بفرمایید که حکم نماز و روزه این زنها در وقتى که به وطن اصلى شان مى آیند چگونه است؟

پاسخ: تا از وطن اصلى چشم نپوشیده و اعراض نکرده اند حکم وطن باقى است و نمازشان در آنجا تمام است.

سؤال 465 :اگر مسافر بعد از ظهر از وطن خود به قصد مسافت شرعى حرکت کند حکم نماز و روزه او چگونه است؟

پاسخ: روزه آن روز صحیح است ولى نماز خود را اگر بخواهد در سفر بخواند باید شکسته بخواند.


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

ویژه نامه ماه مبارک رمضان


پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -