انهار
انهار
مطالب خواندنی

عرق جنب از حرام

بزرگ نمایی کوچک نمایی

نجاسات(آیت الله العظمی بهجت)

عرق جنب از حرام

سوال380. شخصى که جنب از حرام بوده و غسل کرده و بعد از مدّتى مثلاً دو ساعت بعد در بدن خود مانعى ببیند که قبل از غسل هم وجود داشته، آیا با فرض بطلان غسل باید از عرق جنب از حرام، هم چنان اجتناب کند؟

پاسخ: گرچه نجس نیست ولى با بدن یا لباسى که به آن آلوده شده تا خشک نشده است، نماز نخوانند.

سوال381. آیا در عرق جنب از حرام فقط در نماز، اجتناب لازم است، یا در هر جایى که طهارت بدن و لباس لازم است مثل طواف نیز اجتناب لازم است؟

پاسخ: فرقى نمى کند، هر مورد که در موانع با نماز مشترک است، هر چند به احتیاط لزومى، اجتناب از آن لازم است.

سوال382. اگر انسان از حرام جنب شود و پس از غسل لباسى که قبلاً به عرق جنابت از حرام آلوده بوده و خشک گردیده را بپوشد، اگر در این حالت دوباره عرق کند و لباس مرطوب به عرق جدید گردد، نماز خواندن با آن چه حکمى دارد؟

پاسخ: اشکال ندارد


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -