انهار
انهار
مطالب خواندنی

دعای در موقع قربانی (مرجع تقلید: آیةالله امام خمینی)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال ایا در موقع قربانی کردن وذبح دعای خاصی خوانده میشود
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی امام خمینی(قدّس سرّه)
 
جواب: سلام علیکم؛ دعاي هنگام قرباني کردن گوسفند در روز عيد قربان
=====
روز دهم ذي الحجه که معروف به عيد قربان و «عيد اضحي» در ميان مسلمين است، از روزهاي با برکت و مورد احترام است که براي اين روز در آيين اسلام اعمالي مقرر شده است و انجام دادن آن اعمال سفارش شده در اين روز موجب تقرب به درگاه الهي مي شود. يکي از اعمال اين روز البته براي کساني که توفيق زيارت خانه خدا را در چنين روزي پيدا نکنند، قرباني کردن در محل زندگي مي باشد و اين عمل از جمله مستحبات مورد تأکيد و سفارش شده در چنين روزي است که از آن تعبير به «اُضحيه» مي شود.
از پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) نقل شده است که حضرت فرمودند: «در روز عيد قربان هيچ عملي به اندازه قرباني کردن نزد خداوند محبوب تر و دوست داشتني تر نيست».
در روايت ديگر آمده است که حضرت فرمودند: «براي صاحب قرباني به تعداد هر موي قرباني حسنه و نيکي نوشته مي شود».[1]
براي قرباني کردن در عيد قربان آداب و ادعيه هايي نيز وارد شده است که به برخي از آنها اشاره مي شود.
محمد بن بابويه نقل مي کند: آقا أمیرالمؤمنین علي (عليه السلام) بعد از رحلت پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) هر سال دو قرباني (گوسفند) در روز عيد قربان سر مي بريد يکي از طرف پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) و ديگري از جانب خودشان و موقع قرباني کردن مي فرمودند: «بسم الله الرحمن الرحيم، وجّهت وجهي للذي فطر السماوات و الارض حَنيفاً مسلماً و ما أنا من المشرکين، إنّ صلاتي و نُسکي و محياي و مماتي لله رب العالمين، اللهم منک و لک، و در موقع سر بريدن قرباني از جانب پيامبر (صلي الله عليه و آله و سلم) مي فرمود: هذا من نبيک؛[2]
ترجمه: من با ايمان خالص روي به سوي خدايي آوردم که آفريننده آسمان ها و زمين است و من هرگز (با عقيده) مشرکان نخواهم بود، همانا نمازم و عبادتم و زندگي و مرگم براي خداوند جهانيان است، بار خدايا (هر چه داريم) از جانب توست و بازگشتش نيز براي توست».
در روايت ديگر از امام صادق (عليه السلام) وارد شده است که آن حضرت فرمودند: «بعد از رب العالمين چنين بگوييد: لا شريک له و بذلک امرت و انا من المسلمين، اللهم منک و لک بسم الله و الله اکبر، اللهم تقبل مني؛[3]
يعني: من دستور داده شدم که به خداي خود شريک قرار ندهم و من از مسلمانان هستم، خدا اين از توست و به سوي توست، به نام خدا، خداي بزرگ، خدايا از من اين عبادت (قرباني کردن) را بپذير».
از امام رضا (عليه السلام) نقل شده است که حضرت فرمودند: «هنگام قرباني کردن بعد از انا من المسلمين بگوييد: اللهم منک و بک و لک و اليک. بسم الله الرحمن الرحيم، الله اکبر، اللهم تقبل مني کما تقبلت من ابراهيم خليلک و موسي کليمک و محمد حبيبک، صلي الله عليهم اجمعين؛ يعني: خدايا اين (قرباني) از توست و براي توست و به سوي توست. خدايا از من بپذير همان طور که از ابراهيم خليل، موسي کليم و محمد حبيب خود پذيرفته اي که درود خداوند بر همه آنها باد».[4]
البته در برخي دعاها بعد از اللهم تقبل مني اين فراز هم بود. «انک انت السميع العليم».[5]
--------------------------------------------------------------------------------
[1]. ترمذي، سنن، بيروت، دارالفکر، 1403ق، ج3، ص26.
[2]. سيد بن طاووس، علي بن موسي، اقبال الاعمال، مکتب اعلام اسلامي، 1415ق، ج2، ص234.
[3]. همان، ص234.
[4]. علي بن بابويه، فقه الرضا(ع)، المؤتمر للامام الرضا(ع)، بي تا، ص224.
[5]. شيخ مفيد، المقنعة، قم، جامعه مدرسين، 1410ق، ص418
مـنـبـع پـاسـخ:

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -