انهار
انهار
مطالب خواندنی

احترام به قرآن (مرجع تقلید آیةالله خامنه ای)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال سلام در صفوف نماز جماعت برخی متدینین تلاوت قران دارند و موقع شروع نماز، قرآن را زمین میگذارند (ما برخورد سایر فرق اسلامی را در مکه شاهد بوده ایم) لذا نظر حضرت آقا چیست؟ این در حالی است که نمازگذاران روی قران خم می شوند! مگر در نزد امام (ره) این ثقل اکبر از هر چیز بزرگتر نیست؟ در هر صورت منتظر نظر مقام عظمی ولایت هستیم . والسلام
مرجع تقلید: حضرت آیةالله العظمی خامنه ای(مدظله)

جواب البته چون قرآن پیام خداوند است پس احترام به قرآن نیز احترام به خداوند است. ولی احترام حقيقی به قرآن هنگامی است كه از راهنمائیهای قرآن عملاً استفاده شود و فرامين خداوند در قرآن را در همه ابعاد مختلف زندگی مورد توجه قرار داد.
بايد در نظر داشت که اولين گام برای احترام قرآن، رعايت احترام ظاهری قرآن است، از اين رو معصومین (علیهم السلام) پیروان خود را به احترام ظاهر قرآن هم نیز سفارش کرده اند. لذا چون رعايت احترام قرآن موجب درك مقام و تقرّب به خدای سبحان و اولیاء دین (علیهم السلام) می شود، توجه به چند توصیه بسیار لازم است.
(1) نگهداری قرآن در جای مناسب و حفظ آن. يكی از مظاهر احترام قرآن اين است كه قرآن به گونه‎ای نگهداری شود كه سبب هتك حرمت آن نشود. بنابراین به موارد زير توجه شود:
الف: جلد كردن قرآن، تا هنگام استفاده از آن كثيف نشود.
ب: دور کردن قرآن از دسترس بچه‎ها، تا خدای ناكرده وسيله بازی بچه‎ها قرار نگیرد. از اين رو استفاده از قرآن، لازم است آن را در جای مناسب قرار داد.
جــ: گذاشتن قرآن در محل تمیز و شریف، تا به قرآن شریف و مجید بخاطر بودن در محل غیر شریف و تمیز بی حرمتی نشود.
د: نگذاشتن چیزی روی قرآن، اعم از كتاب و...
(2) مؤدّب نشستن در حضور قرآن.
متأسفانه دربرخی از جلسات قرآنی؛ قرآن روی زمين گذاشته میشود و برخی پای خود را در محضر قرآن دراز می‎كنند و یا نشستن آنان طوری است كه موجب بی‎احترامی به ساحت مقدّس قرآن می شود.
مفسّر عاليقدر قرآن «مرحوم ملا محسن فيض كاشانی» در این مورد میفرماید: قاری قرآن بايد در چهره خود،‌ ادب مناسب را حفظ كند... هنگام تلاوت شايسته است رو به قبله باشد و سر خود را پايين اندازد و چهار زانو بنشيند و به جايی تكيه نكند و نشستن او در چهره متكبّران نباشد. اگر چه تنها نشسته باشد چنين پندارد كه در برابر استاد خويش نشسته است.
لذا برای احترام گذاشتن «رحل» زير قرآن عمل بسيار خوبی است. كسانی كه با تلاوت قرآن كريم سر و كار دارند پسنديده است كه در منازل خود نيز از «رحل» استفاده كنند و با اين كار به فرزندان خويش احترام گذاردن به قرآن را تعليم دهند.
(3) خواندن قرآن در مقابل قبله.
بهتر است انسان هنگام قرائت قرآن همانند نماز رو به قبله بنشيند. استقبال قبله هنگام قرائت قرآن، سبب تمركز فكر انسان و تأثير بيشتری در قاری قرآن می شود.
(4) داشتن قرآن در منزل.
يكی از چيزهايی كه در خانه هر مسلمان وجود دارد قرآن است و داشتن قرآن در خانه فواید زیادی دارد از جمله دور شدن شيطان.
امام صادق (عليه السّلام) از امام باقر (عليه السّلام) نقل مي‎كند: اِنَّهُ لَيُعْجِبُني اَنْ يَكُونَ فِي الْبَيْتِ مُصْحَفٌ يَطْرُدُ اللهُ عَزَّوَجَلَّ بِهِ الشَّياطينَ.
من خوش دارم در خانه قرآنی باشد كه خدای عزّوجلّ به وسيله آن شيطان‎ها را دور كند.
(5) نخواندن قرآن در جاهای نامناسب.
آقا أمیرالمؤمنین علی (عليه السّلام) میفرماید: سَبْعَةٌ لا يَقْرَؤُونَ الْقُرْآن: الرّاكِعُ وَ السّاجِدُ وَ فِي الْكَنيفِ وَ فِي الْحَمّامِ وَ الْجُنُبِ وَ النَّفْساءِ وَ الْحائِضِ.
در هفت جا نبايد قرآن خواند: 1. در حال ركوع، 2. در حال سجده، 3. در توالت، 4. در حمام، 5. در حال جنابت، 6. در حال حيض، 7. در حال نفاس.
البته فقهای بزرگوار شيعه اين موارد را حمل بر كراهت دارد. اما: جُنب، حائض و نفساء نمی‎توانند سوره‎های سجده دار را بخوانند. حتّی اگر يك حرف از اين چهار سوره را هم بخوانند حرام است. یاحقّ.  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -