انهار
انهار
مطالب خواندنی

استحاضه و مسائل روزه

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال با سلام دختري 28 ساله هستم امروز نوبت عادت ماهيانه ام بوده كه ديشب لك كم رنگي ديدم و بلافاصله قرص ضدبارداري مصرف كردم به دفتر بانوان آيةالله مکارم تماس گرفتم گفتند قليله است و اگر كثيره بود غسل لازم داشت و روزه ام درست است احساس ميكنم عصر كمي پررنگ تر شده اما به هيچ وجه فرق لك قليله و كثيره را نميدانم خواهش ميكنم خيلي واضح توضيح دهيد من روزه امروزم را گرفتم حكمش چيست؟
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله)

جواب اگر خون مستمر نیست یعنی ادامه ندارد و قطع میشود استحاضه هست و چون فقط لک هست استحاضه قلیله هست و غسل ندارد ولی اگر زیاد شد بطوری که از پنبه به لباس زیر برسد استحاضه کثیره هست و غسل دارد.
در زمان استحاضه باید با عمل به احکام استحاضه، نماز و روزه را انجام داد.
*****
مطابق نظر آیةالله مکارم (مدّظلّه): استحاضه فقط دو قسم است: «قليله» و «كثيره»:
استحاضه قليله آن است كه هرگاه زن پنبه اى را داخل كند، خون، پنبه را آلوده نمايد ولى از طرف ديگر خارج نشود، خواه خون در پنبه فرو رود يا نه.
استحاضه كثيره آن است كه خون، در پنبه فرو رود و از آن بگذرد و جارى شود.
در استحاضه قليله بايد زن براى هر نماز يك وضو بگيرد (بنابراحتياط واجب) و واجب است از سرايت خون به ساير اعضا جلوگيرى كند، امّا عوض كردن پنبه و دستمال واجب نيست، هر چند احتياط است.
در استحاضه كثيره واجب است سه غسل انجام دهد: يك غسل براى نماز صبح و ديگر براى نماز ظهر و عصر و سوم براى مغرب و عشا و بايد ميان اين نمازها جمع كند و احتياط مستحب آن است كه علاوه بر اين، براى هر نماز يك وضو بگيرد، قبل از غسل يا بعد از آن. یاحقّ.  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -