انهار
انهار
مطالب خواندنی

تردید در صحیح بودن انتخاب مرجع تقلیدم

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سؤال: چند وقت قبل بدون تحقیق آیةالله مکارم شیرازی را به عنوان مرجع انتخاب کردم. پس از آن یک روز طی گفت و گویی که با معلم دینی مدرسه داشتیم ایشان گفت: آقای خراسانی اعلم است البته گفتند من نمی گویم که آقای مکارم اعلم نیستند. پس از آن من یک فرد با لباس روحانیت را در خیابان دیدم و از ایشان پرسیدم ایشان گفتند آقای مکارم اعلم نیست و مرجع دیگری که فکر کنم آقای سیستانی بود اعلم است. من از پیشنماز مدرسه مان که طلبه بود خواستم که از حوزه برای من از دو نفر عالم و عادل بپرسد که ایشان گفت من از دو نفر عالم و عادل (که گویا طلبه بوده اند) پرسیده ام و آن ها گفته اند که آیةالله مکارم اعلم است خود ایشان نیز نسبت به آقای مکارم ارادت داشتند و گفتند چهار مرجع هستند که به خاطر مشهور بودن نیاز به تحقیق ندارند ازجمله آقای مکارم. به علاوه که من در سایت جامعه مدرسین قم دیده ام که آقای مکارم را جایز التقلید دانسته اند.من در مسابقات احکام از روحانی قسمت عملی مسابقه که مرجع ایشان نیز آقای مکارم بود پرسیدم و یادم می آید که ایشان چنین گفتند که ایشان بیش از آن که لازم باشد مشهور هستند و می توان از ایشان تقلید کرد.خودم هم بعضی از کتب ایشان را و البته قسمتی از آنان را مطالعه کرده ام و واقعا به قلم ایشان اعتقاد دارم و در تلویزیون نیز گاهی صحبت های ایشان را شنیده ام و میتوان گفت باطناً به اعلم بودن ایشان اعتقاد دارم.
در این صورت آیا من می توانم از ایشان تقلید کنم؟(تقلید من صحیح است؟)
آیا نظر دو نفر مذکور که مخالف بودند خللی وارد نمی کند؟ اگر ممکن هست زندگی آیةالله مکارم را برایم کمی توضیح دهید.
پاسخ:  سلام علیکم. بزرگوار تقلید شما از ایشان صحیح است. البته قضاوت معلم دینی مدرسه صحیح نیست زیرا ایشان شرعاً نمیتواند و نباید در تعیین مرجع تقلید نظر دهد و تعیین اعلم با مجتهد خبره هست نه دیگران و ایشان.
مراجعی که توسط جامعه محترم مدرسین (مدّظلّهم) معرفی شده اند و برخی دیگر از مراجع عظام تقلید که نام مبارکشان در این سایت در بخش توضیح المسائل آمده است مراجع جایزالتقلید هستند هر چند برخی از همین حضرات بزرگوار مظنون به اعلمیت هستند که تشخیص با اهل فنّ میباشد. یاحقّ.
مشاهده زندگی علمی آیةالله مکارم شیرازی.

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

ویژه نامه ماه مبارک رمضان


پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -