انهار
انهار
مطالب خواندنی

سجده بر فرش

بزرگ نمایی کوچک نمایی

سؤال: بعضي از روحانيون كاروانها به حجاج گفته‎اند كه اصلاً در طول سفر حج از مهر استفاده نكنند لذا خيلي ديده شده است كه حجاج حتي در هتلها كه همه شيعه هستند مهر نمي‎گذارند و بر روي فرش سجده مي‎كنند آيا اين كار از نظر شرعي صحيح است يا خير؟

پاسخ: اشتباه شده، سجده بر غير ما يصح السجود عليه در غير مورد تقيه جايز نيست.

سؤال: سجده بر فرش داخل حرمين و مساجد چه حكمي دارد؟ با توجه به اينكه در صورت استفاده از مهر يا كاغذ و يا سجاده حصيري موجبات انگشت نما شدن فراهم مي‎شود؟

پاسخ: استفاده از سجاده حصيري مانع ندارد و در بين خود اهل تسنن هم انداختن سجاده بصورتهاي مختلف رايج است.

سؤال: در مسجد الحرام و مسجد النبي و ساير مساجد مكّه و مدينه بعضي از جاها مفروش است و بعضي غير مفروش و با سنگ ساخته شده است، آيا لازم است براي انجام نماز جماعت يا فرادا به جائي برود كه بر سنگ سجده كند و يا مي‎تواند بر فرش سجده نمايد؟

پاسخ: اگر فرادي مي‎خواند و ضرورتي نباشد نبايد به فرش سجده كند و اگر جماعت مي‎خواند حكم آن از جوابهاي قبلي معلوم شد.

سؤال: هنگام شركت در نماز جماعت مسجد الحرام و مسجد النبي يا ساير مساجد مكه و مدينه آيا مي‎توان بر فرش سجده كرد يا نه، و در صورتي كه بر فرش سجده نمايد آيا اعاده آن لازم است يا نه؟

پاسخ: سجده بر فرش در مواردي كه به خاطر تقيه ضرورت داشته مانع ندارد، و حكم لزوم و عدم لزوم اعاده در جواب 864 گذشت.


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -