انهار
انهار
مطالب خواندنی

شرط ششم:خانه به دوش نباشد

بزرگ نمایی کوچک نمایی
شرط ششم:آن كه صحرانشينهايي نباشد كه دربيابانها گردش مي كنند1 و هر جا آب و خوراك براي خود و حشمشان پيدا كنند مي مانند و بعد از چندي به جاي ديگر مي روند و صحرانشينها در اين مسافرتها بايد نماز را تمام بخوانند.
1- سيستاني: شرط ششم: آن كه از كساني نباشد كه خانه شان همراه خودشان است مانند صحرانشينهايي كه در بيابانها گردش مي كنند...
زنجانی: شرط ششم: «صحرا نشین نباشد» از شرایط شکسته خواندن نماز آن است که از صحرا نشین هایی نباشد که در بیابانها گردش می کنند ...
سبحانی: شرط ششم: خانه به دوش نباشد؛ [یعنی] شرط ششم: آنکه از صحرانشین هایی نباشدکه در بیابانها گردش می کنند...
*****
وحید: شرط ششم: آنکه از کسانی نباشد که خانه به دوشند ، مانند صحرانشین هایی که در بیابانها گردش می کنند و هر جا آب و خوراک برای خود و احشامشان پیدا کنند می مانند، و بعد از چندی به جای دیگر می روند و چنین کسانی که خانه و لوازم زندگیشان هر جا بروند با خودشان است باید نماز را تمام بخوانند.
مكارم: شرط ششم: از صحرانشين هاي خانه به دوش نباشد. «صحرانشينهاي خانه بدوش» كه وطن خاصي ندارند و هر جا آب و خوراك براي خود و حيواناتشان فراهم باشد توقف مي كنند بايد در اين مسافرتها نمازشان را تمام بخوانند و روزه را بگيرند.
مظاهری:مسأله-  صحرانشین هایی که در بیابانها گردش می کنند و هر جا آب و خوراک برای خود و حیواناتشان پیدا کنند می مانند و بعد از چندی به جای دیگر می روند باید نماز را تمام بخوانند .
مسأله 1305- اگر يكي از صحرانشينها براي پيدا كردن منزل و چراگاه حيواناتشان سفركند1، چنانچه سفر او هشت فرسخ باشد، احتياط واجب آن است كه هم شكسته و هم تمام بخواند.
اين مسأله در رساله آيات عظام: مكارم و بهجت نيست.
1- گلپايگاني، صافي: بدون چادر و اثاثيه، بلكه فقط به منظور تعيين محلّ و مرتع مناسب براي احشام خودشان باشد...
وحید: اگر چادر و لوازم زندگی اش همراهش باشد نمازش تمام است وگرنه نماز را شکسته بخواند.
زنجاني: چنانچه با چادر و اثاثيه باشد نماز را تمام بخواند و الا چنانچه سفر او هشت فرسخ باشد، بنابراحتياط باید نماز را هم شكسته و هم تمام بخواند.
نوري: چنانچه سفر او هشت فرسخ باشد، و چادر و اثاثيه او همراهش نباشد نمازش را شكسته بخواند.
فاضل: بدون اين كه منزلش همراهش باشد چنانچه سفر او هشت فرسخ باشد و قبل از اين سفر هم ده روز دريكجا نمانده است، بايد نمازش را تمام بخواند.
سبحانی: باید نمازش را تمام بخواند هر چند سفر او هشت فرسخ باشد.
*****
خوئي، تبريزي، سيستاني: مسأله- اگر يكي از صحرانشينها [مثلاً] براي پيدا كردن منزل و چراگاه حيواناتشان سفركند، چنانچه با بنه و دستگاه باشد، (سيستاني: كه صدق كند خانه اش همراهش مي باشد) نماز را تمام بخواند و الا چنانچه سفر او هشت فرسخ باشد، نماز را شكسته بخواند.
مظاهری: مسأله – اگر یکی از صحرانشین ها برای پیدا کردن منزل و چراگاه حیواناتشان یا برای زیارت یا حج یا تجارت و مانند این ها مسافرت کند باید نماز را تمام بخواند.
مسأله 1306-اگر صحرانشين براي زيارت يا حج يا تجارت و مانند اينها 1 مسافرت كند، بايد نماز را شكسته بخواند2.
اين مسأله دررساله آيت الله  بهجت نيست
1- فاضل: قبل از اينكه ده روز در یک جا بماند...
2- سيستاني: اگر صدق عنوان خانه به دوش بر آن در اين سفر نكند؛  باید نماز را شکسته بخواند و اگر صدق كند نمازش تمام است.
سبحانی: باید نماز را تمام بخواند خصوصا اگر با همان چادر و اثاثیه سفر کند.
مظاهری: رجوع کنید به ذیل مسأله 1305
*****
مكارم: مسأله- هرگاه صحرانشين خانه به دوش مانند مردم ديگر براي زيارت خانه خدا، يا تجارت، يا مسافرت ديگري غير از آن مسافرت كه جزء زندگي اوست برود، بايد نماز را شكسته بخواند.
زنجانی: مسأله- اگر صحرانشین برای کار دیگری مانند زیارت و حج مسافرت کند، نماز ش تمام است و بنابراحتیاط مستحب شکسته نیز بخواند.

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -