انهار
انهار
مطالب خواندنی

تفاوت اجر و فضیلت نماز در مساجد و حرم معصومین (علیهم السلام)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
بسم الله الرحمن الرحیم
تفاوت اجر و فضیلت نماز در مساجد و حرم معصومین (علیهم السلام)
 
سؤال:
آیا نماز در حرم بیشتر ثواب دارد یا در مسجد؟
پاسخ:
دو نوع حرم آل الله (علیهم السلام) داریم:
(1) حرم امامزاده ها (علیهم السلام).
(2) حرم معصومین (علیهم السلام).
 
حکم نماز در حرم امامزادگان (علیهم السلام)
بدون شک، نماز در مسجد اولویت دارد تا حرم امامزاده (علیه السلام).
زیرا برای نماز در حرم امام‌‌زادگان سفارش خاصّی در منابع معتبر دینی مشاهده نشده است، لذا نماز خواندن در مسجد اولویت دارد بر حرم امام‌زادگان (علیهم السلام).
البته برخی رواق‌ها و حرم‌های امام‌زادگان به عنوان مسجد، وقف و بنا می‌شوند که در این صورت، اگر نگوییم نماز در آنها، پاداش بیشتری از نماز در مساجد عادی دارد، حداقلّ حکم نماز در مساجد عادی را دارد.
 
حکم نماز حرم معصومین (علیهم السلام)
در باره نماز در حرم معصومین (علیهم السلام) و وجه ارجحیت نماز در حرم؛ غالب فقهاء عظام طبق برخی از احادیث، فتوا داده اند به بیشتر بودن ثواب نماز در حرم معصومین (علیهم السلام) نسبت به مسجد.
 
فتاوای هفده مرجع تقلید از:
{1} العروةالوثقی:
العروةالوثقی: يستحبّ الصلاة في مشاهد الأئمّة (علیهم السلام) وهي البيوت الّتي أمر اللّه تعالى أن ترفع ويذكر فيها اسمه، بل هي أفضل من المساجد(1)، بل قد ورد في الخبر : «أنّ الصلاة عند عليّ (علیه السّلام) بمأتي ألف صلاة»؛... .
(1) آیةالله العظمی مكارم الشیرازی و بعض الفقها: من بعض المساجد.
 
{2} رساله توضیح المسائل
آیات عظام: امام خمینی، اراکی، گلپایگانی، فاضل لنکرانی، امام خامنه ای، شبیری زنجانی، صافی گلپایگانی، نوری همدانی: نماز در حرم امامان عليهم السلام مستحب، بلكه بهتر از مسجد است و نماز در حرم مطهّر حضرت اميرالمؤمنين (عليه السلام) برابر دويست هزار نماز است.
آیةالله العظمی بهجت: ... تسحبّ الصلاة فی مشاهد الأئمّة (علیهم السلام) خصوصاً مشهد علی (علیه السلام) و حائرالحسین (علیه السلام)
آیات عظام خوئی، تبریزی، سیستانی: نماز در حرم امامان عليهم السلام مستحب، بلكه بهتر از مسجد است و مرويست كه نماز در حرم مطهّر حضرت اميرالمؤمنين (عليه السلام) برابر دويست هزار نماز است.
آیةالله العظمی وحید خراسانی: نماز خواندن در حرم امامان علیهم السلام مستحب است بلکه از بعضی روایات استفاده می شود که  نماز در حرم مطهّر امیرالمومنین علیه السلام و سیدالشهداء علیه السلام افضل از مسجد است.
آیةالله العظمی جوادی آملی: اقامه نماز در مسجد فضیلت دارد. درجات فضائل آن به تفاوت مسجدهاست. بهترین مسجد روی زمین، مسجد دور کعبه یعنی مقصد حرام است پس از آن، مسجد پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) در مدینه و بعد از آن، مسجد کوفه و مسجد اقصی - که در هر دو در یک حدّند - و پس از آن ها مسجد جامع هر شهر و بعد از آن مسجد محل و سپس مسجد بازار.
حرم انبیا و اوصیای معصوم (علیهم السلام) فضیلت و استحباب دارد و نسبت به برخی مساجد مانند مسجد محل و مسجد بازار افضل است.
آیةالله العظمی مظاهری: نماز در حرم مطهّر پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله و سلّم) و حرم و رواق و صحن امامان (علیهم السلام) مستحب، بلکه بهتر از مسجد است و برابر با دویست هزار نماز است.
آیات عظام: مکارم شیرازی، سبحانی: نماز در حرم امامان (عليهم السلام) مستحبّ است، {بلکه در حديث آمده) نماز در حرم مطهّر حضرت اميرالمؤمنين (عليه السلام) برابر با دويست هزار نماز است.
 
نکته: آشنائی با ترتیب تفاوت فضیلت مساجد با یکدیگر مطابق با فتوای مرحوم آیةالله العظمی بهجت:
نماز در مسجد، از نماز در غير مسجد افضل است؛ و بهتر از همه مسجدالحرام است و بعد مسجدالنبي (صلي الله عليه و آله وسلم) و بعد مسجد كوفه و بعد مسجد سهله و مسجد خيف و مسجد غدير و مسجد بيت المقدس و مسجد براثا و مسجد قبا و مسجد جامع هر شهر و بعد مسجد قبيله و بعد مسجد بازار؛ و از جمله مواضع مستحب و با فضيلت، مشاهد مشرّفه انبياء و اوصياء انان و ائمه عليهم السلام است.
 
منابع:
(1) توضیح المسائل مراجع مسأله 895.
(2) توضیح المسائل آیةالله العظمی جوادی آملی مسأله ۹۴۰.
(3) وسیلة النجاة آیةالله العظمی بهجت ص190.
(4) العروةالوثقی.

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -