انهار
انهار
مطالب خواندنی

حکم خواندن ترجمه قرآن بجای متن عربی قرآن (مرجع تقلید آیةالله خامنه ای)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال باسلام و درود. بنده امسال برای ماه مبارک رمضان تصمیم گرفته ام که ختم قران را تنها بصورت ترجمه فارسی بخوانم آیا ثواب ختم قران را دارم یا حتما باید متن عربی آن نیز قرائت شود؟ سپاسگزارم.
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله)
 
جواب: سلام علیکم؛البته اگر بخواهیم از علوم و معارف بى كران قرآن بهره ببریم، شایسته است به ترجمه و تفسیر قرآن هم توجه كنیم تا در پرتو نور معارف الهى و عمل به آنها اجر و ثواب دنیایى و آخرتى را نصیبمان گردد اما استفاده از متن آیات کریمه قرآنی هرگز معادلی در هیچ زبان و ترجمه ای یافت نمی شود.
خواندن متن عربى قرآن، ثوابی ویژه دارد و یكى از توصیه های معصومین (علیهم السلام) که مورد تأكید آن حضرات نیز هست خواندن و تلاوت قرآن كریم است و این عمل، یكى از سنتهاى حسنه اى است كه مؤمنان و عالمان و اولیاء و بزرگان دین در طول تاریخ اسلام، به آن اهمیت زیادى می داده اند و به آن تأكید می كرده اند.
خواندن قرآن، سخن گفتن با کلام پروردگار و شنیدن سخنان حضرت ذوالجلال است که به وسیله فرشته وحی بر پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلّم) نازل می شده است و خواندن متن آیات الهی نه تنها موجب اجر و ثواب است بلكه زنگار را از دل ها می زداید و قلب ها را احیا و از فحشا و منكرات منع مى كند؛ هر چند حق تلاوت، منحصر به خواندن فقط متن قرآن نمى شود، امّا خواندن و عمل كردن مكمل یكدیگرند و اگر عمل كردن و حتى خواندن معناى آن، همراه با تلاوت نباشد، قلب انسان به تدریج مى میرد و یا مانند آهن زنگ مى زند.
قرآن در سوره فاطر می فرماید: «إنّ الّذین یتلون كتـب اللّه و أقاموا الصّلوة...
آقا أمیرالمؤمنین علی (علیه السلام) یكى از صفات پرهیزكاران را تلاوت قرآن شمرده است.
پیامبر اكرم (صلی الله علیه و آله و سلّم) میفرماید: برتو باد خواندن قرآن؛ زیرا خواندن قرآن، كفّاره گناهان و نگهدارى از آتش و امان از عذاب آخرت است.
پیامبر اكرم (صلی الله علیه و آله و سلّم) میفرماید: بهترین شما كسى است كه قرآن بخواند، قرآن بخوانید؛ زیرا دلى كه ظرف تلاوت قرآن شده، عذاب نمى شود. در جاى دیگرى نیز مى فرماید: عدد درجات بهشت به اندازه آیات قرآن است و كسى كه داخل بهشت شود و قارى قرآن باشد كسى بالاتر از او نیست و نیز فرموده: وقتى بنده اى ختم قرآن می كند، شش هزار فرشته بر او درود مى فرستند و خلاصه اینكه تلاوت قرآن بالاترین عبادت است.
اسحاق بن عمار به امام صادق (علیه السلام) عرض مى كند: من قرآن را حفظ دارم آیا از حفظ بخوانم بهتر است یا از روى قرآن؟
امام (علیه السلام) مى فرماید: بلكه آن را بخوان و نگاه كن (و از روى آن بخوان) كه بهتر است آیا ندانسته اى كه نگاه كردن در قرآن عبادت است؟
اینها نمونه هایى اندك از توصیه به خواندن خود قرآن بود پس همان گونه كه لازم است در آیات قرآن تدبر و آن را در زندگى روزمره خود اجرا و به احكام مقدسش مو به مو عمل كنیم، باید با خواندن متن آن، حیات آخرتى خود را نیز زینت بخشیم و زندگى جاودانه فردا را بسازیم.
روزى علامه بحرالعلوم وارد حرم آقا أمیرالمؤمنین على(علیه السلام) شد و امام زمان (علیه السلام) را دید كه با صداى بلند و شیوا قرآن مى خواند و همان جا این شعر را سرود:
چه خوش است صوت قرآن ز تو دلربا شنیدن
به رُخت نظاره كردن سخن خدا شنیدن.
سخن پایانی اینکه حتی یک توصیه به خواندن ترجمه قرآن از اولیاء دین (علیهم السلام) نرسیده و عادت مؤمنین نیز چنین چیزی نبوده و نمی باشد. یاحقّ.

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -