انهار
انهار
مطالب خواندنی

تشهد و سلام

بزرگ نمایی کوچک نمایی

سؤال 246- نمازگزار در حین نماز در رکعت دوم که تشهد را قرائت می‌کند قبل از صلوات قیام می‌کند آیا نماز باطل می‌گردد و آیا صلوات تشهد رکن نماز است یا خیر؟

جواب:  در فرض سؤال اگر سهواً قبل از تمام شدن صلوات تشهد قیام کرده و در حال قیام متذکّر شده برگردد و (منسی) فراموش شده را انجام دهد و بعد به سایر وظائف خود عمل کند نماز صحیح است و اگر بعد از رکوع متوجّه شده برنگردد و نماز را تمام کند بعد قضاء فراموش شده را بجا آورد و دو سجده سهو نیز بجا آورد.

سؤال 247- کسی که در سلام نماز هم ذکر «السلام علینا ...» و هم ذکر «السلام علیکم ...» را بگوید کدام یک را باید به نیت خارج شدن از نماز بگوید؟

جواب:  نیت خارج شدن از نماز بسلام واجب نیست و «السلام علینا ...» را چه به نیت خارج شدن از نماز یا بدون نیّت بگوید احتیاط واجب این است که «السلام علیکم ...» را هم بگوید و اکتفاء به «السلام علیکم ...» بدون «السلام علینا ...» جایز است.


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -