انهار
انهار
مطالب خواندنی

تکبیرة الاحرام

بزرگ نمایی کوچک نمایی

سؤال 205- آیا جهر و اخفات تکبیرة الاحرام تابع نمازهای جهریّه و اخفاتیّه است و یا اینکه در تمام نمازهای یومیّه نمازگزار مخیّر بین جهر و اخفات تکبیرة الاحرام است و آیا در نماز جماعت چه حکمی دارد؟ آیا عدم رعایت جهر و اخفات تکبیرة الاحرام سهواً چه صورت دارد؟

جواب:  در نماز جماعت برای امام جهر مستحب است چه در نمازهای جهریه و چه در اخفاتیه و مأموم بهتر است اخفات کند و در نمازهای فرادی حکم سایر اذکار را دارد که مصلّی مختار است. و اللّه العالم.

سؤال 206- اگر انسان در اثر سرگیجه در حال گفتن تکبیرة الاحرام، بی‌اختیار حرکت کند، با توجه به این که گفتن تکبیرة الاحرام در حالت آرامش و سکون مستلزم تکرار چندین باره آن می‌باشد آیا این تکرار لازم است؟

جواب:  در مورد سؤال چنانچه شخص مذکور متمکن است که تکبیرة الاحرام را در حال استقرار بدن بگوید و برای او مشکل نباشد باید در حال استقرار بدن بگوید و لو به تکرار، بلی اگر حرکت کم باشد بطوری که استقرار صدق کند اشکال ندارد و نباید تکرار کند.


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -