انهار
انهار
مطالب خواندنی

اذان

بزرگ نمایی کوچک نمایی

سؤال 191- مؤذن نماز جمعه در موقع اذان ظهر وقتی که اذان بلند چه از طریق بلندگو یا بدون بلندگو می‌گوید و روبروی نمازگزاران قرار گرفته است اگر نمازگزاران در مسجد نشسته‌اند و آماده برای خطبه‌های نماز جمعه هستند هر قسمتی از اذان را که می‌شنوند بلافاصله دسته جمعی با صدای معمولی بگویند و این کار تا آخر اذان ادامه داشته باشد آیا این عمل مستحب است و ثوابی دارد یا نه؟

جواب:  بلند حکایت کردن فصول اذان اشکال ندارد و خصوصاً در فصول آن که مشتمل بر ذکر اللَّه است رجحان دارد ولی بقصد ورود و خصوصیت چون دلیلی بر آن در نظر نیست جایز نیست چنانکه بلند گفتن آن به هیئت اجتماعی نیز به نیت ورود جایز نیست و بدون نیّت ورود نیز چون به صورت برنامه دینی ارائه می‌شود اولی ترک است بطور کلی سزاوار است مؤمنین در همه برنامه‌های دینی به آنچه ازدین رسیده است اکتفا نمایند و سلیقه‌ها و استحسانات شخصی را ترک کنند مبادا چیزهائی که در دین نیست به تدریج وارد دین شود و از دین شمرده شود.


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -