انهار
انهار
مطالب خواندنی

تبیین مواضع انقلاب دربارۀ اسرائیل، امریکا و حدود آزادی

بزرگ نمایی کوچک نمایی
مصاحبه‏ خبرنگار خارجی نشریۀ اکسپرس با امام خمینی در تاریخ 27 دیماه 1357 در پاریس، نوفل‏ لوشاتو
سؤال: [موضع شما در مقابل دو اردوگاه شرق و غرب چگونه خواهد بود؟]
جواب: دولت اسلامی ما آزاد و مستقل خواهد بود. و تعادل قوا در این منطقه از جهان به هیچ وجه نباید تغییر یابد. ما نه به سوی غرب و نه به طرف شرق گرایش خواهیم داشت و می‏خواهیم یک جمهوری بیطرف و غیرمتعهد باشیم. ما می‏خواهیم روابط دوستانه با همۀ کشورها داشته باشیم، مادام که آنها در امور داخلی ما مداخله نکنند.
سؤال: [با وجود این، قصد در مورد قطع نفت به اسرائیل و افریقای جنوبی نشان می‏دهد که شما از هم اکنون یک انتخاب سیاسی به عمل آورده‏اید.]
جواب: خیر؛ ما به این ترتیب در برابر کشورهایی که حق و عدالت را زیر پا گذاشته‏اند، عکس‏العمل نشان می‏دهیم. راجع به اسرائیل، ما در منازعۀ آن کشور با دوَل عرب با اقدام خود موضع نمی‏گیریم؛ ما تنها، کشوری را به این ترتیب مجازات می‏کنیم که مشاورینش به پلیس و ارتش شاه برای زجر و شکنجۀ ملت ما کمک کردند. در جاهای دیگر فروشهای ما عادی خواهد بود. ما پول نفت را برای مصلحت ملت و نه به خاطر تجهیزات نظامی ویران کننده خرج خواهیم کرد.
سؤال: [راجع به روش امریکا چه قضاوتی دارید؟]
جواب: دولت و رئیس جمهوری امریکا در جریانات اخیر به صورت دشمن ملت ایران رفتار کردند. حضور پایگاههای نظامی و حضور مستشاران امریکایی کشور ما را فقیر کرده است. امریکا در کشتار فجیع ملت ما توسط رژیم شاه، از این رژیم حمایت کرد و شریک جرم شناخته می‏شود. اکنون با ملت امریکاست که هیأت حاکمۀ خود را تحت فشار قرار
دهد.
سؤال: [آیا شما از لیبی کمکی دریافت داشته ‏اید؟]
جواب: این مطلقاً مسخره است! ما از هیچ کشوری کمک دریافت نداشتیم. ملت ما با دستهای برهنه با تانک و مسلسل روبه ‏رو شدند. اگر قدرتهای استعماری به حمایت جنایتکاران ایران ادامه دهند که شاه در صدر آنها قرار دارد ما راه دیگری انتخاب خواهیم کرد.
سؤال: [در مجموعه‏ای از نظریات شما که در سال 1970 زیر عنوان دولت اسلامی به زبان انگلیسی انتشار یافته، شما نظریۀ مربوط به استقرار رژیم خشک و سختی را که بر مبنای رعایت اصول قرآن پی‏ریزی شده شرح داده‏اید؛ و اضافه کرده‏اید که در این نظام جایی برای عقاید و احساسات وجود نخواهد داشت و صرفاً تعالیم قرآن ملاک عمل خواهد بود، و افراد مردم فقط از خدا و قانون او اطاعت خواهند کرد. آیا مردم حاضر خواهند شد که تا این حد آزادیهایشان محدود شود؟]
جواب: در یک رژیم اسلامی، آزادیها صریح و کامل خواهند بود. تنها آزادیهایی به ملت داده نخواهد شد که برخلاف مصلحت مردم باشد و به حیثیت فرد لطمه وارد سازد. حمایت عظیمی که ملت از چند ماه پیش، از ما به عمل می‏آورد نشان می‏دهد که مردم به قدر کافی افکار ما را درک کرده و متوجه آینده شده‏اند. همین حمایت، ضمناً ثابت می‏کند که این ملت ـ که سعی کردند آن را از مذهب به وسیلۀ وسوسه‏های مادی دور سازند ـ خوشوقت است که بار دیگر در راهِ آسمانی قدم نهد و روح واقعی خود را بازیابد. ما با حیف و میل مبارزه خواهیم کرد، ثروتهایی را که عدۀ معدودی استفاده‏جو ربوده‏اند باز خواهیم گرفت، شرایط زندگی افراد محروم را بهبود خواهیم بخشید، و ملت را در راه شرافت و فداکاری و به سوی ساختمان یک جامعۀ آزاد و نوین رهبری خواهیم کرد.

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -