انهار
انهار
مطالب خواندنی

نوع رابطۀ انقلاب اسلامی با امریکا

بزرگ نمایی کوچک نمایی
مصاحبه کننده: خبرنگار مجلۀ امریکایی نیوزورلدرپورت با امام خمینی (ره) در تاریخ 19 آبان 1357 ، در محل نوفل‏ لوشاتو، پاریس.
سؤال: [اگر شاه سرنگون شود، نقشی را که ایالات متحده خواهد داشت چه خواهد بود؟]
جواب: آنچه را که ما از امریکا انتظار داریم این است که به مصالح ملت و استقلال مملکت ما احترام بگذارد و از دخالت در امور ما خودداری کند.
سؤال: [در صورت دخالت روسیه، آیا شما از اثرات سیاسی آن بیمناک نیستید؟]
جواب: ما در راه کسب آزادی و استقلال از هیچ قدرتی نمی‏ هراسیم و در صورت دخالت روسها، روش ما همان خواهد بود که با دیگران داریم.
سؤال: [تحت حکومت جدید، آیا ایران به تجهیزات پیچیده و گرانبهای نظامی‏ای که شاه اکنون از امریکا می‏خرد، نیازی خواهد داشت؟]
جواب: ما با خرید اسلحه که حاصلی برای مردم فقیر کشورمان ندارد مخالفیم. نه در گذشته نیاز داشته ‏ایم و نه در آینده نیازی خواهیم داشت.
سؤال: [به نظر شما چرا امریکا می‏کوشد که شاه را بر تخت شاهی نگاه دارد؟]
جواب: چون در غارت مخازن کشور ما و تأسیس پایگاههای نظامی در نقاط مختلف مملکت، شاه دست نشانده‏ای مطیع و تسلیم است.
سؤال: [آیا شما تمایلی به فروش نفت به امریکا دارید؟]
جواب: ما نفت خود را به امریکا و سایر مشتریان می‏فروشیم، اما نه به شکلی که اکنون عمل می‏شود و کاملاً به ضرر ملت است، بلکه بر اساس رعایت مصالح ملت خودمان و با حفظ استقلال کشور.
سؤال: [آیا هیچ احتمال می‏رود که یک انقلاب موفق در ایران، کشورهای خلیج فارس را نیز تحت تأثیر قرار دهد؟]
جواب: هیچ حادثه ‏ای در جهان امروز در هر نقطه ‏ای که اتفاق می‏افتد، بدون تأثیر در نقاط دیگر نیست. لکن میزان اثرپذیری مردم در نقاط دیگر بستگی به آگاهی و انتخاب خود آنان دارد.
سؤال: [تاکنون شما فرمان جنگ مسلحانه صادر نکرده‏ اید. آیا اگر شرایط اقتضا کند، چنین خواهید کرد؟]
جواب: ما امیدواریم که ملت با روشهای کنونی به اهداف خود برسد. اگر شاه و حامیان وی دست از لجاجت برندارند، این موضوع را مورد بررسی قرار خواهم داد.

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -